Home / Tarım / Ziraat Bankası Tarım Destekleme Ödemeleri Sorgulama

Ziraat Bankası Tarım Destekleme Ödemeleri Sorgulama

Ziraat Bankası Tarım Destekleme Ödemeleri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası ile Türkiye Cumhuriyeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda vatandaşlara tarım ve hayvancılık gibi alanlarda destek için hibeler sunmakta ve gerekli koşulları yerine getirenler için ödemelerin gerçekleştiği kurum özelliğini taşımaktadır. Ziraat Bankası bu ödemeleri yapmak için ise destek alacak kişilere temine ettiği Başak Kart isimli kartı kullanmaktadır. Ödeneklerinizi sizde uğraşmada bu kart ile çekebilmektesiniz. Devlet destekli bu ödemelerden yararlanacak olan vatandaşlar ziraat bankası tarım destekleme ödemeleri sorgulama işlemi gerçekleştirerek hangi tarihlerde, ne kadar ücret alacaklarını kolaylıkla öğrenebilirler.

Tarım Destekleme Kredileri

Her sene düzenli olarak çiftçilere yapılan bu yardımlar Ziraat ve Bakanlık işbirliği ile gerçekleştirmektedir. Tarım ve hayvancılık alanındaki bu yardımları alabilmek için öncelikle çiftçinin “Çiftçi Bilgilendirme Sistemi”ne kayıtlı olması gerekmektedir. Bu sisteme kayıt olan çiftçilere ödemeler yine Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştirilir. Ziraat Bankası tarım destekleme ödemeleri sorgulama işlemi için her destek alan çiftçinin TC Kimlik numarası ve numaranın son rakamı önem arz etmektedir. Her sene bankanın belirlediği tarihler bu kimlik numaraların son haneleri üzerinden değişmektedir. İlan edilen tarihler ile eşleşen numaralara bakarak hangi zaman diliminde ödemelerinizi alabileceğinizi de öğrenebilmektesiniz. Üstelik yalnızca tarım değil için alınan desteklere değil gübre ve hayvancılık için aldığınız destekleri de buradan takip edebilirsiniz. Önemli olan çiftçi bilgilendirme sistemine kayıt olmuş olmanız ve Ziraat Bankası’nın verdiği Başakkart!a sahip olmanızdır. Ziraat bankası tarım destekleme ödemeleri sorgulama için kimlik numaranıza göre belirlendiğini söylediğimiz bu tarih aralıklarında yoğunluk sebebi ile bankalar hafta sonuna özel de işlem yapmaktadır. Bu da banka tarafından ilan edilmektedir.

İlgili  Ziraat Bankası EFT Saatleri 2019

Krediler için belirlenen meblağ nedir?

Ziraat bankası tarım destekleme ödemeleri sorgulama 2017 yılında da Ziraat bankası ve bakanlık işbirliği ile gerçekleşmişti. 2018 yılında da aynı şekilde yapılacak olan ödemeler için tutarlar arasında fark bulunmaktadır. 2016 yılı için öncelikle fındık üreticilerine verilen meblağ dekar başına 170 TL olarak belirlenmişti. 50 dekar ve üzeri arsalar için toprak analizi yapılması koşulu ile gerçekleştirilen mazot gübre desteği ödemeleri için ise 11 TL olarak belirlenmişti. Toprak analizi yapılan toprak için dekar başına verilecek artı üret ise 2.5 TL idi. Organik tarım yapacak olan çiftçiler için tutarlar 4’e bölünmüş ve 100,70,30 ve 10 TL olarak farklı tutarlarda ödenekler hazırlanmıştı. Meyve ve sebze desteği olarak 50 TL, sera bitkilerine 150 TL ve süs ve aromatik bitkiler için ise iyi tarım uygulamaları için belirlenen miktar 100 TL’ydi. Ayrıca her sene fark prim desteklerine gelen zamlar arasında da değişiklikler olmaktadır. 2017 yılına gelindiğinde ise Ziraat bankası tarım destekleme ödemeleri sorgulama işlemi için başlangıç tarihi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından kamuoyuna yazılı bir şekilde duyurulan ödemeler 26 Şubat 2018 tarihinde Ziraat Bankası tarafından alınmaya başlanmıştır.

2018 Tarımsal Destek Ödemelerindeki Değişiklikler

Her sene değişen ödemeler de bu seneye yansıyan ücretler öncelikle fındık üreticilerine gelir desteği için ayrılan 835 milyon liradır. Yağlı tohumlu bitkileri kategorisi altında yer alan yağ üretimi için kullanılan ayçiçeği, soya fasulyesi, aspir, kanola yağı ve pamuk gibi tarımsal ürünler için ise 1 milyar 492 milyon liralık bir meblağ ayrılmıştır. Mısır için 120 milyon lira ayrılırken, yeşil çay için ise 169 milyon liralık bir bütçe açıklamıştır. Hububat için ayrılan destek oranı ise 360 milyon TL’dir. Bakanlığın açıkladığı diğer meblağlar ise şöyle yer almaktadır. Su ürünleri için ayrılan miktar 5 milyon lira iken yem bitkileri için ayrılan miktar 88 milyona kadar çıkmaktadır. Çiğ süt ve buzağı desteği için ise 120 milyon lira ve 850 milyon lira olarak belirlenmiştir. Bombus Arısı ve Büyük baş hayvan besiciliği için ise sırasıyla 8,5 milyon lira ve 75 milyon lira ödenek verilecektir. Sertifikalı tohum kullananlar için ayrılan destek ise 60 milyon liradır. Çay budamak için çıkan masraf için ayrılan hibe 2,5 milyon liradır. Kırsal alanların kalkınması için ayrılan bütçe ise 15,3 milyon liradır. Bu sene Ziraat Bankası ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı toplam olarak ziraat bankası tarım destekleme ödemeleri sorgulama işlemi yapacak kişiler için 4 milyar 210 milyon liralık bir destek sunmaktadır.

İlgili  Ziraat Bankası Kredi Hesaplama

Ödenek Nasıl Alınır?

Ziraat ve bakanlık işbirliği ile verilen ödeneklerin belirli avantajları vardır. Öncelikle hasat sezonuna bağlı kalmadan ödemeleri tüm yıla yayan esnek vade seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde ekonomik olarak zora girmenizin önüne geçilmektedir. Ziraat bankası tarım destekleme ödemeleri sorgulama işlemini yapacak vatandaşlar aynı zamanda sabit faiz üzerinden alacakları desteği, kendilerine göre belirlenen vade seçenekleri ile ödemektedirler. Belirlenen ödeme seçenekleri de kendi ürünlerinin hasat tarihlerine göredir. Başvurular için ise bulunduğunuz il ve ilçedeki size en yakın şubeye gidebilir ve işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Tarım Destekleme Kredisi ve Sorgulama İşlemi

Ziraat bankası tarım destekleme ödemeleri sorgulama için öncelikle TC Kimlik numarasına göre yapılan ödeme tarihleri hakkında Ziraat bankasının ilan ettiği tarih aralıklarına bakılmalıdır.

TC Kimlik numaralarının sonu 0-2 ile biten vatandaşlar için belirlenen ödeme günü 23 Şubat 2018 idi. TC Kimliklerinin sonu 4-6 ile bitenler için ise belirlenen tarih 02 Mart 2018’idi. TC Kimliklerinin sonu 8 ile bitenler için ise belirlenen tarih 09 Mart 2018’idi

Son olarak ise Ziraat bankası tarım destekleme ödemeleri sorgulama işlemini yapacak olan vatandaşlar için TC numarası 6-8 olan 09 Mart 2018’de destek hibelerini kendilerine verilen başak kart üzerinden çekebilmektedirler. Para yatma tarihi gelen çiftçilerin paralarını çekmek için bankaya gitmelerine gerek yoktu. Kendilerine en yakın ATM üzerinden haftanın 7 günü 24 saat istedikleri anda bu hibe desteğini nakit olarak çekebilmektedirler.

İlgili  Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir? ve ÇKS Formları

Bir önceki yazımız olan 444 2 444 Türkiye Finans Müşteri Hizmetleri başlıklı makalemizde 444 2 444 kim hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Kredi Kartı Borçlarını Birleştiren Kredi Ziraat’te

08.01.2019 tarihinde AK Parti grup toplantısın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN kredi kartı borcunu ödemekte güçlük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir