Home / Bilgiler / Yatırım Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Yatırım Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Yatırım ve Yatırım Danışmanlığı

Bu yazımızda sizlere Yatırım Danışmanlığı Nasıl Yapılır sorusunun cevabını vereceğiz. Ancak onun öncesinde yatırım ve yatırım danışmanlığı nedir? Bu konularda bilgi vermeye çalışalım. Yatırım, bir çıkar veya kazanç sağlamak için yapılan davranış olarak tanımlanır. Bir diğer tanım olarak para ve gelir getirici taşınır ya da taşınmaz mala maddi harcama yapma, mevduat ve plasman gibi tanımları da bulunmaktadır. Ayrıca ulusal ekonominin veya bir ticaret kuruluşunun üretim ve sunum gücünü artıran özellikte olan aktif değerlerine yapılan yeni eklemeler de yatırım adını almaktadır.

Yatırım Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Belli bir ücret karşılığı yatırımcılara sermaye piyasası araçları ile ilgili olarak yazılı ya da sözlü yorum ve yatırım tavsiyesi yapan kimselere yatırım danışmanı denmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu bu faaliyetle ilgili olarak yatırım kuruluşunun Sermaye Piyasası Kurumu’ndan (SPK) yetki almış olması gerekmektedir. Yatırım Danışmanlığı Nasıl Yapılır sorusuna genel olarak verilecek olan cevap bu kadardır. Ancak konuyu biraz daha açarsak yatırım danışmanlığı ile sermaye ve para piyasası araçlarına dönük olarak farklı risk gruplarına ait yönlendirici bir şekilde yapılan yorum ve tavsiyeler de danışmanların konu grupları arasında yer almaktadır.

Yatırım danışmanlığı ile yapılan sözleşme kapsamında ilgili kişiye sermaye piyasası araçları ile bunları ihraç eden ortalık ve kuruluşlar hakkında ve benzer konular için bilgilendirme ve yönlendirme amaçlı sözlü ya da yazılı yorum ve yatırım tavsiyeleri de yine bu kapsamda değerlendirilebilir. Çoğu kimsenin merak ettiği ve ilgi duyduğu yatırım konusunda bilgi ve tecrübe sahibi bir kaynaktan bilgi almak ilerisi için faydalı olacaktır. Bundan dolayı profesyonel ve deneyimli bir şekilde yapacağınız yatırımlarla ileriye dönük işlerinizi daha planlı ve kararlı bir şekilde yürütebilirsiniz.

İlgili  Reeskont Nedir? Reeskont Ne demek?

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

2019’da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak

İçindekiler1 Banka Personel Alımı Sınavları 20192 Bankacı Nasıl Olunur? Banka Personel Alımı Sınavları 2019 Banka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir