Home / Bilgiler / Yanlış Hesaba Para Yolladım Nasıl İptal Ederim?

Yanlış Hesaba Para Yolladım Nasıl İptal Ederim?

Bankalar günümüzde pek çok işlemin yapıldığı ve sıklıkla müşterilerin kullandığı finans kurumlarının başında gelmektedir. Bankacılık sektörü hizmetleri arasında yer alan para transferleri havale ve EFT olmak üzere iki ayrı sistemde gerçekleştirilmektedir. Havale bankanın kendi hesapları arasındaki bir para transferi işlemi olup birçok bankada 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Ancak EFT bankalar arası bir para gönderme yöntemi olup, sadece bankaların açık olduğu hafta için günlerde ve belirli saat aralıklarında gerçekleştirilebilmektedir. Bunun sebebi aktarılan paraların Merkez Bankası aracılığıyla transfer ediliyor olmasından kaynaklanmaktadır.

EFT VE HAVALE İŞLEMLERİ

EFT ve havale işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için hesap numarası, banka adı, şube kodu gibi bilgilere ihtiyaç duyulurken, Ocak 2010 tarihinden itibaren kullanılmaya başlayan IBAN numaralarıyla birlikte artık daha kolay ve güvenli bir şekilde para transferi gerçekleştirmek mümkündür. 26 haneden meydana gelen bu numara kişinin hesap numarası, bankanın uluslararası kodu, bankanın bulunduğu ülkenin kodu, şubenin kodu gibi bilgilerin derlenmesinden oluşmuştur. Havale ve EFT işlemlerinde IBAN numarası bilinmiyorsa Hesap numarası üzerinden işlem yapılabilmekte ve bu durumun işlem sırasında bildirilmesi zorunlu tutulmaktadır. Güvenlikli uygulamalara rağmen hala banka müşterileri tarafından veya banka çalışanları tarafından yanlış hesaba transfer işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

YANLIŞ HESABA PARA YOLLADIM NASIL İPTAL EDERİM?

Yanlış hesaba para gönderme işlemleri hem bankayı, hem de müşterileri oldukça sıkıntıya sokan işlemlerdir. İster banka tarafından hatalı bir transfer gerçekleştirilmiş olsun, ister müşterinin kendisi tarafından hatalı bir transfer işlemi gerçekleştirilmiş olsun yanlış hesaba gönderilen parayı geri almak zor bir işlemdir. Mevzuat ve yönetmeliklerde bu hususla ilgili açıklar bulunmasından dolayı yanlış hesaba para aktarılması durumunda para sadece gönderilen kişinin rızası olması halinde geri alınabilir. Durumun anlaşılmasından sonra işlemi kim yapmış olursa olsun gönderilen hesaba banka tarafından bloke konularak hesap sahibi bilgilendirilmekte ve paranın geri ödenmesi istenmektedir. Hesap sahibi geri ödemeye rıza gösterirse müşteri parasını geri alabilir. Ancak hesap sahibi ilgili durumda parayı geri göndermeye rıza göstermezse müşterinin tek yapacağı mahkemeye başvurarak, sebepsiz zenginleşme davası açmaktır.

İlgili  Konut Kredisi Nasıl Yapılandırılır?

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir