Home / Bankalar / Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli Mevduat Hesabı

Bankalar genellikle kredi işlemlerinde tercih edilmelerinin yanında paramızı beklediği yerden değerlendirmeleri ile dikkat çekerler. Bu değerlendirme işleminden müşteri olarak bizimde faydalanmamızı sağlayan hesap türü vadeli mevduat hesabıdır. Yani bir birikim yapmak isteyen müşteri vadeli hesap açtırıp oraya yatırdığı parayı belli bir süre çekmeme sözü vererek parasını arttırabilir.

Vadeli mevduat hesabı faiz oranları bankadan bankaya ve yatırdığınız paraya göre değişim gösterebilir. Faiz oranının yanında kazancınız yatırdığınız paranın büyüklüğüne göre de değişim gösterecektir.

Bu yöntem ile birikim yapanların en büyük tercih nedenleri risksiz bir yol olmasıdır. Yani bir hisse senedi almak gibi, bir döviz almak veya altın almak gibi düşme riski yoktur. Getirisi belki çok büyük olmayacaktır fakat kesin kazançtır. Bu yüzden riski sevmeyen yatırımcılar bu yöntemi sıklıkla tercih ederler.

Vadeli mevduat hesabı adından da anlaşıldığı gibi belli bir vade boyunca paranıza dokunamazsınız. Vadeyi bozarsanız, yani söz verdiğiniz tarihten önce parayı çekerseniz kazancınız da olmayacaktır. Zaten vade sonunda ne kadar faiz getirisi olacağı önceden bellidir. Yani banka ile yapacağınız anlaşmada sizin vade sonunda alacağınız ek kazanç belli oluyor.

Vadeli mevduat hesabında vade ne kadar olur?

Bu da aynı faiz oranları gibi bankadan bankaya değişim göstermektedir. Yine de her bankada 1 ay, 3 ay ve 6 ay gibi kısa vadeler vardır. Bununla beraber 1 yıllık ve üzeri vadelerde uygulanıyor diyebilirim. Aynı zamanda vade seçiminize göre faiz oranıda değişim gösterebilir. Vadeli hesaplar bazı bankalarda daha kısa süreler üzerinden de hesaplanabiliyor. 24 saatlik vadeler olabiliyor. Bankaların şubeleri ile görüşerek size en uygun faiz oranı ve vadeyi belirleyebilirsiniz.

İlgili  Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018

Vadeli mevduat hesabından kesilen stopaj

İşin bu kısmında sizin kazancınızın gelir vergisi olarak kesilen kısmından bahsedeceğim. Bu oran kazancınızın %15’i olarak stopaj kesintisi yapılır. Yani kısacası gelir vergisine tabi olursunuz. Vade farkına göre stopaj oranı da değişebiliyor. Bu kesintilerin bankalar ile ilgisi yoktur. Tamamen devlete ödenmektedir. Bu yüzden bankaların yapabileceği bir şey söz konusu değildir. Tamamen kazancınız resmiyete döküldüğü için bu ödemeyi yapmak zorundasınız. Aklınıza takılan sorular olursa bize sormaktan çekinmeyin.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Hsbc Eft Saatleri 2019

Bankalardan bir tanesi olan HSBC, günümüzde turuncu bankalar renginden olan bir bankadır. Bankanın müşterileri genelde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir