Home / Bilgiler / Üretim Maliyetinin Unsurları Nelerdir?

Üretim Maliyetinin Unsurları Nelerdir?

Sevgili okurlarımız! Bu yazımızda sizler için üretim maliyetinin unsurları nelerdir diyerekten bir araştırma yaptık. Yazımızın devamında yapmış olduğumuz araştırma neticesinde elde ettiğimiz bilgi ve deneyimleri paylaşacağız. Konumuza girmeden önce üretim maliyeti nedir kısaca bir açıklayalım. Üretim maliyeti, ürün veya hizmetin son kullanıcıya ulaştırılana kadarki ortaya çıkan tüm masraflarıdır. Ticari işletmelerde, kar oranının en iyi hale getirilebilmesi için, maliyet kalemlerinin çok iyi bilinmesi ve bu doğrultuda hareket edilmesi gerekmektedir. Bu da iyi bir maliyet yönetimi ile mümkün olacaktır. İyi bir maliyet yönetimi ile işletmenin tüm gereksiz harcamaları ve kayıpları ortadan kaldırılarak Pazar payı ve karı arttırılabilir. Şimdi de bir işletme için hayati derecede öneme sahip üretim maliyetinin unsurları nelerdir onlara bir göz atalım.

Üretim Maliyetinin Unsurları

Bilindiği üzere bir maliyeti analiz ederek hesaplayabilmek için, maliyeti oluşturan unsurların çok iyi bilinmesi gerekir. Üretim aşamasından itibaren yönetim kısmını da dahil edecek olursak tüm süreci etkileyen maliyet unsurlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

İş Gücü:

Bir işletmedeki en önemli unsur iş gücüdür. İş gücü devri çok olması halinde verimlilik azalacaktır. Çünkü nitelikli eleman yetişmeyecektir. Bu da maliyetin artması anlamına gelir.

İlgili  HGS Bankadan Nasıl Sorgulanır?

Hammadde ve Malzeme:

Hammadde ve malzemenin tedarik sürecinde yaşanan gecikmeler üretimi aksatacaktır. Bu da stok yapmakta ve ürün çıkarmakta zorluk çıkaracağından maliyeti arttıracaktır.

Makine ve Teçhizatlar:

Ürünlerin hazırlanmasında kullanılacak olan makine ve diğer tüm teçhizatlar, işlevini yerine getiremeyecek durumda ise maliyeti arttıracaktır. Bu nedenle daha modern ve uygun ekipmanların kullanılması gerekir.

İş Alanının Düzeni:

Üretim alanının işin devamlılığını aksatmayacak ve hatta kolaylaştıracak şekilde tasarlanması gerekir. Böylece çalışma sahasının düzensizliği nedeniyle üretim veya işçi hataları en aza indirgenir.

Enerji:

Üretimdeki en önemli maliyet unsuru enerjidir.

Yönetim ve Organizasyon:

Bir işletmeyi ayakta tutan en önemli organ yönetimi ve organizasyonudur. Doğru bir şekilde yönetilmediğinde çok büyük zararlar ortaya çıkacaktır.

Üretim maliyetinin unsurları nelerdir sorusuna yukarıdaki gibi cevap verebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Kosgeb Kredi Başvurusu için Gerekli Evraklar başlıklı makalemizde kosgeb destek kredisi, kosgeb kredi başvur ve kosgeb kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir