Home / Bankalar / Türkiye Bankalar Birliği Nedir?

Türkiye Bankalar Birliği Nedir?

Türkiye Bankalar Birliği Nedir?

 Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bir meslek kuruluşudur. 1958 yılında kurulmuştur ve kamu kurumu niteliğine sahiptir. Tüm Türkiye’de faaliyet gösteren kurumun yönetim merkezi İstanbul’dadır. Türkiye’de yer alan ve üyesi olan tüm bankaları temsil etmektedir. 1958 senesinden bari tüzel kişiliğe sahiptir. Kamu kurumu niteliğinde olup bir meslek kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na göre tüm (Türkiye’de faaliyet gösteren)mevduat bankaları, yatırım bankaları ve kalkınma bankaları TBB’ye üye olma zorunluluğu vardır. Bankacılık mesleğinin tanıtılması, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması için çalışmalar yapmaktadır. Bankalar arasında koordinasyon sağlayarak hepsinin ortak bir düzen içinde çalışması, çelişkilerin ortadan kalkması için birlik sağlamayı amaçlamıştır.

Peki, Türkiye Bankalar Birliği nedir? Bankacılık sektörünün büyümesini, bankacılık mesleğinin gelişmesine katkıda bulunan bir kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur. Haksız rekabeti önleyebilmek için çalışmalar yapmaktadır. Bu konu hakkında karar almak, bankacılık mesleğinin geliştirilmesi için çalışmalar yapmak görevleri arasındadır.

Sözleşmelerin müşteri haklarına dair hükümlerde yer alan şekil ve içeriklerine ait esasların ne şekilde uygulanacağına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun uygun ile karar veren kurumdur.

Bankacılığı halka tanıtmak için yurt dışında ve yurt içinde çalışmalar yapmaktadır. Yurt içinde ve yurt dışında bankacılığı temsil etmektedir. Ayrıca bankacılıkla ilgili kamuoyunu aydınlatan çalışmalarda bulunmaktadır. Mali ve ekonomik konularda ve bankacılık sistemi ile ilgili dünya genelindeki gelişmeleri izleyerek bankacılık sektörünün gelişimi için bilgi vermektedir. Bankacılık mesleğindeki dayanışmayı güçlendirme çabası içindedir. Kendi mesleki konularında resmi makam ve kurumlarla görüşmektedir. Bu kurum banka menfaatleri gereği dava açma hakkına sahiptir.  Bankalar arası ortak projelere teşvik eden işbirliğini temin etmektedir. Kamuoyuna gereken bilgiyi verirken gizlilik niteliğinde olanları ayrıştırarak verileri toplamaktadır. Bankacılık sektöründeki kanun değişikliklerini takip ederek TBB üyesi bankalara konu hakkında bilgi vermektedir.

İlgili  Garanti Bonus İle OPET 25 TL Bonus Kampanyası

Müşterilerden tahsil olunan ücret, masraf, komisyon, faiz gibi oranların belirlenmesinde üye bankalara yönelik tavsiye kararları almaktadır. Banka işlemlerinde normal koşullarda hiç bir insan hoşlanmaz. Günümüzde artık bir çok bankacılık işlemi internet üzerinde yapılabilmektedir. Bu hizmet alan için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. İnternetten de yapılsa bankacılık sektöründe bir düzen gerekmektedir. Birlik ve kontrollü işlem akışının yanı sıra müşteriye güven aşılaması açısından kontrollü bir mekanizma gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Döviz’e Yüksek Faiz Veren Bankalar 2019

Bankalar toplumu nakit para konusunda destekleyen finans kuruluşlarıdır. Yani bankaların ortaya çıkış amacı bu noktadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir