Home / Kredi Notu / TC ile Kredi Notu Öğrenme

TC ile Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu öğrenmek için birkaç yol mevcut bulunmaktadır. İnternet üzerinde kolay bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notunu Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile öğrenebilirsiniz. KKB resmi sitesine girerek bireysel ya da ticari olarak hesap açmanız yeterli olacaktır. Böylece sistemden istediğiniz zaman kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak bu şekilde kredi öğrenmek için belli bir miktarda ücret ödemeniz gerekecektir.

Bir diğer yol ise bankalar aracılığı ile öğrenmektir. İnternet bankacılığınız var ise daha kolay olacaktır. İnternet bankacılığına giriş yapıp, kredi notu öğrenme ile ilgili olan menüden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
Eğer internet bankacılığınız mevcut değil ise ve şubeye gidecekseniz, yetkiliye dilekçe göndermeniz gerekir. Daha sonra size bilgiyi vereceklerdir.

Kredi Notu Neden Düşer ve Nasıl Yükselir?

Kredi notunu etkileyen birçok etmen mevcuttur. Kredili bir ürünü ödeme tarihinden önce öderseniz yükselişe geçecektir. Fakat ödeme tarihi geçtiğinde öderseniz kredi notunuz daima düşük kalacaktır. Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını öderseniz kredi notunda bir düşüşe sebep olursunuz. Ödemenin yapıldığı görülür ancak kredi notunu yine de olumsuz etkiler. Kredi notunuzun düşmemesi için daima aylık borcun tamamını ödemeniz gerekmektedir.

Sürekli olarak yeni kredi kartı ve kredi arıyor iseniz, kredi notu olumsuz etkilenecektir. O yüzden kredi kartı ve kredi başvurularını aynı gün içinde yapmalısınız. Böylece kredili ürün başvurunuz da olumsuz etkilenmeyecektir.

İlgili  Findeks Çek Raporu Nedir?

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks ile kredi notunuzu sorgulamak istiyorsanız, önce Findeks’in resmi web sitesine girmeniz gerekir. İlk açılan ekranda “Findeks Kredi Notunu Anında Öğren” yazısı belirecektir. Buradan kimlik numaranızı girerek kredi notu sorgulama yapabilirsiniz.

Daha sonra açılan ekranda kimlik bilgileri ve kişisel bilgileri sorduktan hemen sonra, kullanmış olduğunuz cep telefon numarasını da girmeniz gerekecektir. Cep telefon numarasını girdikten sonra, telefonunuza kısa bir mesaj gelecektir. Kısa mesajı açılan ekrandaki yere yazdığınızda, sizlere birkaç aylık dönemi de göstermekte olan grafik ile birlikte kredi notunuzu da gösteren bir alan olacaktır.

İlk sorgulama işlemi ücretsiz olacaktır fakat bir sonraki sorgulama işlemi ücretli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Ne Demektir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir