Home / Ekonomi Haberleri / Tatilde Harcamalar Giderek Artacak

Tatilde Harcamalar Giderek Artacak

Tatil sezonunun yaklaşmasına sayılı günler kala kredi kartı ve nakit kredilerinde artışın yaşanması bekleniyor. Hızla artan para hacmi ülkemizde nakit ve kredi alanında da olumlu yansıdığından yılın yorgunkluğunu tatil ile atmak isteyen bireyler , ailece tatile gitmeyi planlamakta.

Tatilde Harcamalar Giderek Artacak

2014 yılında yurtiçindeki seyahatlerde halkımız 575 milyon gece evi dışında konakladı. Toplam 23 milyar TL seyahat harcaması yaptı.
Ortalama olarak halkımız gezi, eğlence ve akraba, arkadaş ziyaretlerinde dışarıda 12 gece kalıyor.
Yurtiçinde seyahate çıkanlar yüzde 65’i arkadaş veya akraba evinde konaklıyor. Bunların ortalama konaklama süresi 11 gece.
Seyahat edenlerin yüzde 8.5’i kendilerine ait bir evde kalıyor. Bunların ortalama tatil süresi 30 gün.
Konaklama masraflı

Bodrum Tatil
Bodrum Tatil

Seyahate çıkanların yüzde 36’sı otellerde ve pansiyonlarda kalıyor. Bunların ortalama geceleme sayısı ise 5 gece.
Halkımızın yurtiçi gezilerde yarıya yakın harcama aile ziyaretleriyle ilgili harcamalardan oluşuyor. Konaklama harcamalarının toplam seyahat harcamalarında ağırlığı yüzde 30 dolayında. Bir o kadar harcama da ulaştırmaya gidiyor.
Karayolu, havayolu ulaştırma imkânları arttı. Kendi aracı olanların sayıları arttı. Halk daha iyi yaşam özleminde. Bütün bunların sonucu yurtiçi seyahatler artıyor.
Yurdun her köşesi bu seyahatlerden pay alıyor ama belli tatil yörelerinde halkın seyahatleri ekonomiye büyük hareket getiriyor. Özellikle son yıllarda tatil beldeleri olarak Bodrum Tatil, Alanya, Kuş adası gibi lüks mekanlar tercih edilmekte.

İlgili  Ülkemizde bu yıl işsizlik oranı azaldı

Bir önceki yazımız olan Ülkemizde bu yıl işsizlik oranı azaldı başlıklı makalemizde buhur analiz, işsizlik oranları ve ülkemizde çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar 2018

İçindekiler1 Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar2 Başbakan’ın Bedelli askerlik hakkındaki açıklaması3 Bedelli Askerlik Ödeme Miktarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir