Home / Bilgiler / Taşıt Kredisini Ödemezsem Ne Olur?

Taşıt Kredisini Ödemezsem Ne Olur?

Taşıt kredisi ile aldığım aracımın borcunu düzenli ödeyemezsem ne olur? Bugün sizlere kredi ile alınan bir araç için kredinin vadesinde ödenmemesi durumda ne tür işlemler ile karşılaşılır onu anlatmaya çalışacağım.

Bildiğiniz üzere bankalar taşıt kredisi ile araç almak için size bir imkan verir. Fakat bunun karşılığın da tıpkı konut kredisinde ipotek koyulduğu gibi, araç kredisinde de ruhsata bir ibare eklenir. Bu aracın rehin olarak gösterilmesi anlamı taşır. Kredinin son taksiti ödenene kadar da bu rehin kaldırılmaz. Rehin işlemi bir nevi bankanın riski azaltmak için kullandığı bir yoldur. Bu yöntem aslında çok sıradan bir durumdur. Her banka uygulamaktadır.

Banka ilk defa krediyi zamanında ödemediyseniz size ulaşıp ödeme yapmanızı talep edecektir. Verilen sürede ödeme gerçekleşmez ise 2. vade gelip o ay da ödeme yapılmamış ise, bu kez banka size bir evrak yollar. Buna ihbarname denilir. Bu ihbarname ile size yine 2. kez süre tanırlar. Bu süre zarfında 3. defa siz yine ödemezseniz. Banka burada artık yasal olarak hak sahibi olacaktır. Rehin koyduğu aracı satma hakkını elde etmiş olur. Bu hak ile banka sizin aracınıza el koyup satışını gerçekleştirir. Bu satıştan kredi tutarını ve masrafları keser. Eğer para artmış ise size kalan kısmı iade edilir. Ruhsata rehin koyulan araç zaten bu sebeple rehin edilir. Ödeme düzeni bozulur ise banka parasını garantiye almış oluyor.

İlgili  Hangi Araçlar için Taşıt Kredisi Alınabilir?

Yani aslında rehinli araç tam olarak, kredi ödemekte güçlük çekilirse bankanın el koyup satış hakkı kazanmasını sağlayan bir uygulamadır. Bu yöntem ile satılan araçları zaten piyasada görmek mümkündür. Genellikle bankadan satılık araç şeklinde ilanlar görmek mümkün. Bunlar tamamen kredi sahiplerinin ödeme yapmadığı için satılan arabalardır. Bu konuda kafanıza takılanları bize yorum olarak ulaştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir