Home / Genel / Taşıt Kredisi Kullanacakların Dikkat Etmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Taşıt Kredisi Kullanacakların Dikkat Etmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Ocak ayı ile birlikte  araba satışlarında rakamlar gittikçe artmaya başladı. Aynı oranda bankalardan ya da otomotiv üreticilerinin bünyesinde bulunan finans kuruluşlarından çekilen  kredi miktarları git gide artıyor. Ancak taşıt kredisi çekerken de bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Bu yazımızda taşıt kredisi kullanacakların dikkat etmesi gereken 5 önemli nokta ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

1- Faiz Oranı

Tabii ki  de taşıt kredisi kullanmadan önce banka tercihi yaparken en önemli kriterlerimizden birisi faiz oranı olacaktır. Ancak şunu da belirtelim sadece faiz oranını baz alarak kredi hesaplamak ve tercihte bulunmak bizi hataya da sürükleyebilir. Faiz oranının yanı sıra aynı zamanda toplam geri ödemelerin de ne kadar çıktığına de göz atmalıyız.

2- İpotek Konusu

Bankadan kullanacağımız taşıt kredisi karşılığında banka alacağına karşılık olarak satın alınacak taşıt üzerine ipotek kuracaktır. Dolayısıyla da bankaya olan borcunuz bitene kadar aracınızı satma lüksünü olmayacak. Taşıt kredisi kullanırken tüketiciler özellikle bu konuyu atlayabiliyor.

3- Kasko ve Trafik Sigortası

Bankaların yine tüketicilerin kafasını en çok karıştığı konulardan birisi de kasko ve trafik sigortası konusu. Trafik sigortası zaten araçlarımız için zorunlu bir uygulama mecburen yaptırmamız gerekiyor. Ancak kasko konusundaki zorunluluğumuz ise bankanın bu konuda diretmesinden kaynaklanıyor. Banka araca tedbir koyacağı için kasko yaptırarak bir nevi aracın değerini garanti altına almış oluyor. Hem de anlaşmalı sigorta şirketlerinden kasko da yapmış oluyor. Bankaların taşıt kredileri tekliflerinde genelde kaskolu ve kaskosuz olmak üzere iki seçenek bulunmakta, kaskoyu bankadan yaptırdığınızda daha düşük faiz oranı uygulamaktadır. Bu konuya da hesaplama yaparken dikkat etmek gerekiyor.

İlgili  Spot Kredi Nedir?

4- İkici El ve 0 Km Taşıt Kredileri Farklı

İkinci el taşıt kredisinde ve 0 km taşıt kredisinde farklılıklar oluyor. Bunlardan ilki finansman oranları. 0 km araçlarda finansman oranları % 85 ‘lere kadar çıkabiliyor. İkinci el araçlarda ise bu rakamlar % 70 ‘lerde kalıyor. Ayrıca ikinci el araçlar için bankalar genelde 5 yaşa kadar araçlara kredi veriyor.

5- Alternatifleri Değerlendirin

Bu konuda sadece bankalara bağımlı olduğunuzu sanmayın. Otomotiv üreticilerinin finansman kurumlarından ve yine Eminoto gibi araç alımlarında kolaylık gösteren diğer kurumları da değerlendirmek faydalı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About admin

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir