Home / Kredi / Krediler / Taşıt Kredisi İçin Bireysel Başvuru Nasıl Yapılabilir?

Taşıt Kredisi İçin Bireysel Başvuru Nasıl Yapılabilir?

Taşıt Kredisi İçin Bireysel Başvuru Nasıl Yapılabilir?

Hayatımızda ev aldıktan sonra yapacaklar listemize eklediğimiz ilk şey şüphesiz ki; bir taşıt sahibi olmaktır. Ancak taşıt sahibi olmak için yeterli nakde sahip olmamamız da mümkündür. Galericilerin taksit yaptığı pek de görülen bir durum değildir. Peki, taşıtı nasıl alacağız? Galericilerin taksit kabul etmediği tartışılamaz bir gerçektir. O halde bizde ne yaparız. Aracı taksitle almayız. Kredi alırız, araç ücretini peşin öderiz, kredimizi de taksit taksit öderiz. Sonuç olarak yine aracımızı taksitle almış gibi oluruz.

Taşıt kredisini alabilmek için de tüm kredilerde de olduğu gibi bankaların bakmış olduğu belli unsurlar bulunmaktadır. Taşıt kredisini müşteriye vermek için bankanı da müşteriye güven duyması gerekmektedir. Banka müşteriye güven sağlayabilmek için de müşterinin kredi notuna bakmaktadır. Eğer ki kredi notunuz bankaya güven verecek seviyedeyse banka size taşıt kredisi verirken tedirgin olmayacaktır. Ancak kredi notunuz yeterli seviyede değilse banka size taşıt kredisi verip vermeme konusunda düşünecektir. Böyle durumlarda alacağınız aracı ipotek gösterebilirsiniz. Alacağınız aracı ipotek göstermeniz banka gözünde biraz daha taşıt kredisi verme ihtimalini yükseltecek çünkü size duyulan güvenin artmasını sağlayacaktır. Taşıt kredisi alırken bazı bankalar kredi notunuz yeterli olsa dahi taşıt ipoteği istemektedirler. Böyle durumlarda taşıtınızı ipotekleştirmemek için yeni bir ipotek göstermeniz gerekmektedir.

Taşıt kredisi için bireysel başvuru işleminizi yapabilmek için ise gerekli olan bazı belgeler bulunmaktadır. Taşıt kredisi için gerekli olan bu belgeler; bankaların taşıt kredisi verirken talep etmiş olduğu ortak belgelerdir. Taşıt kredisi için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

  • Kişiliği kanıtlayan bir belge ( Kimlik (nüfus cüzdanı), pasaport, ehliyet, evlilik cüzdanı olabilir)
  • İkamet edilen yeri kanıtlayan belge ( ikametgâh ya da son üç aya ait olan elektrik, su, internet, doğalgaz faturası)
  • Geliri kanıtlayan belge ( Maaş bordrosu)
  • Hane gelirini kanıtlayan belge ( Hanede yaşayan başka bireyler bulunuyorsa onların gelirini kanıtlayan maaş bordrosu)
  • Araç yeni ise proforma fatura
  • Araç ikinci else ruhsat gerekmektedir.
İlgili  En İyi Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Bir önceki yazımız olan Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde faiz oranları, konut kredisi ve konut kredisi faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018

Son Güncelleme : 17.09.2018 İçindekiler1 Konut Kredisi Faizleri 20182 Bazı Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir