Home / Kredi / Krediler / Taşıt Kredisi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Taşıt Kredisi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Taşıt Kredisi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Taşıt kredisi sıklıkla başvurulan bir kredi çeşididir. Ancak taştı kredisine yanıt bazen olumlu gelirken, bazen de olumsuz gelmektedir. Peki, taşıt kredisi başvurunuzun olumlu ya da olumsuz olmasının sebepleri neler? Taşıt kredisi almak için şartlar nelerdir?

  • Yalnızca taşıt kredisi değil, başvurabileceğiniz tüm krediler için kredi notunun önemi büyüktür. Şayet kredi notunuz çok düşükse taşıt kredisi alma imkânınız bulunmamaktadır. Ama kredi notunuzun az riskli ya da risksiz alanındaysa taşıt kredisi alma ihtimaliniz bulunmaktadır. Taşıt kredisi almak istiyorsanız da; kredi notunuza dikkat etmelisiniz. Yani kredi notunun belirleyici unsurları olan; bankalara yaptığınız borçlara, borçlarınızı kaç vadeye böldürdüğünüze ve borcunuzu ne kadar sürede ödediğinize dikkat etmelisiniz. Zira tüm bu etkenler taşıt kredisini oluşturan etkenlerdir.
  • Taşıt kredisi alabilmeniz için en az kredi notu kadar, kredi risk raporu da önem taşımaktadır. Kredi risk raporu; sizin son beş yılda ki finansal hareketliğinizi gösteren bir rapordur. Mesela siz kara listeye alındınız. Ancak daha sonra kredilerinize düzenli ödeme yaparak vs kredi notunuzu yükselttiniz. Ama yine de kredi başvurularınız ret cevabı alıyor. Bunun tek sebebi; Kredi Kayıt Bürolarının sizin kara listeye alınmış olmasını tutmuş olmalarıdır. Kredi Kayıt Büroları kayıtlarını 5 yılda bir yenilemektedir. Takibe düşmenizden sonra ya da kara listeye alındıktan sonra beş yıl süreyle taşıt kredisi alamayabilirsiniz. Bu nedenle takibe düşmemeye ve kara listeye alınmamaya özen göstermelisiniz.
  • Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun, kredi risk raporunuz ne kadar iç açıcı olursa olsun eğer ki düzenli bir geliriniz bulunmuyorsa; taşıt kredisi alma imkânınız yine bulunmamaktadır. Düzenli gelirden kasıt “ben işe girdim iki gün oldu, düzenli maaş alacağım” mantığı değildir. Gelirinizin düzenli olarak sayılabilmesi için işe girmenizin üzerinden en az altı ayın geçmesi gerekmektedir. Düzenli gelir konusunda en şanslı olanlar şüphesiz ki; kamu çalışanlarıdır. Eğer ki bir kamu çalışanıysanız ve kredi notunuz düşük değilse, son beş yıl içinde takibe düşmemiş ve kara listeye alınmamışsanız size taşıt kredisi verilmeme ihtimali gibi bir ihtimal söz konusu değildir.
İlgili  Taşıt Kredisi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalı?

Bir önceki yazımız olan Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde faiz oranları, konut kredisi ve konut kredisi faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018

Son Güncelleme : 17.09.2018 İçindekiler1 Konut Kredisi Faizleri 20182 Bazı Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir