Home / Kredi / Taşıt Kredi Limiti Ne Kadar Olur?

Taşıt Kredi Limiti Ne Kadar Olur?

Kredi türlerinin hepsinde krediyi kullanacak kişinin gelirine bağlı olarak bir limit belirlenmiştir. Bu limitler taşıt kredilerinde de vardır ve kişi istediği gibi, istediği rakamlarda alacağı taşıt için kredi kullanamaz.

Taşıt Kredisi Limiti Ne Kadar?

Taşıt kredilerini diğerlerinden ayıran en önemli özellik konut kredisinde olduğu gibi peşinat verilmesidir. Yani aracın tamamına kredi kullanmanız mümkün değildir. Alacağınız aracın yaklaşık yüzde otuzunu peşin olarak ödemeniz ile kredi kullanabilirsiniz. Kalan yüzde yetmişlik kısmına kredi kullanabilirsiniz. Kredi kullanımında almış olduğunuz araca rehin konulacağından borcun bitimine kadar satış yapamazsınız. Ancak burada tüketici kredisine oranla bir tezatlık yaşanır.

Bankalar anlaşmalı olduğu marka taşıtların satımında faiz oranlarında ve kredi limitlerinde ayrıcalık yapabilmektedir. Kendi markalarını satan bankalar gelirlerini artırma adına kendi ortağı olduğu firmaların ürünlerinin satılmasını ister. Bunun için ayrı ayır kampanyalar düzenlerler.

Taşıt kredisi limitinin belirlenmesinde kişinin gelirine oranla geri ödeyebileceği taksit miktarının belirlenmesi gerekir. Ancak bu kredide esneklik yaşanabilir.

Örnek olarak bir hesaplama yapacak olursak; Asgari ücretli birisinin geri ödeme miktarı 1010 liradır ve bu rakamla alabileceği taşıt kredisi limiti 48 ay için 48.480 liradır. Alacağı taşıtın değeri 70 bin lira ise 21.520 lira peşinatı olmadır. Bununla birlikte taşıtın zorunlu trafik sigortası, kaskosu, alım masrafları ve alacağı krediye ait tahsis ücretini ayrıca hesaplamalıdır.

İlgili  Yapı Kredi Bankası 4411 SMS Kredi Başvurusu

2. El Taşıt Kredisi Limiti Ne Kadar?

Kişi eğer isterse 2. El taşıt kredisi kullanarak, beş yaşına kadar olan taşıtları satın alabilir. Burada kredi kullanımı aracın noter satışı yapıldıktan sonra bankaya başvurmakla olur. Sıfır km araçlarda olduğu gibi katı kuralları olmayıp, gelirinize bağlı olarak aracın hepsine kredi kullanabilirsiniz. Ancak satışın yapılmasından önce banka ile görüşerek kredi ön onayının alınmasında fayda vardır. Çünkü satış sonrası kredi notunuza bağlı olarak sizlere kredi çıkmayabilir.

Bir önceki yazımız olan Anında SMS ile Kredi Veren Bankalar 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim? 2019

Kredi başvurularınız da geçmiş dönem ödeme düzeniniz kredinizin onay aşamasında en etkili kriterlerden biri. Ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir