Home / Bilgiler / Tarla Almak İçin Kredi Nasıl Alınır?

Tarla Almak İçin Kredi Nasıl Alınır?

Son yıllarda tarıma yönelik teşvikler ve kredilerden pek çok çiftçimiz faydalanarak tarımsal kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Peki, tarla almak için kredi nasıl alınır? Yeni bir tarla almak ya da ortağı olduğu tarlaya tek başına sahip olmak isteyen çiftçilerimizin faydalandığı tarım kredisi için gerekli olan belgeler nelerdir? Yazımızın devamında bu sorulara dair detaylı bilgiler bulabileceksiniz.

Tarla Kredisi Nedir?

Tarla kredisi, genellikle yeni bir tarla almak ya da ortağı bulunduğu parça parça tarlaları birleştirerek tek tapuda toplamak isteyenler tarafından kullanılan bir kredi türüdür. Bazı bankaların gözünde ise dağınık ve parçalı arazilerin birleştirilerek tarıma kazandırılması amacıyla verilen bir ihtiyaç kredisidir. Kısacası tarımsal faaliyetlerde bulunmak isteyen işletmeler için verilen bir tür kredidir diyebiliriz. Bu krediden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız genellikle Ziraat Bankası’nı tercih etmektedir. Aynı zamanda tarla kredisi Tarım Kredi Kooperatifi tarafından da verilmektedir.

Tarla Kredisi Nasıl Alınır?

Tarla kredisi almak isteyen kişiler bu istekleri için birçok bankaya müracaat edebilir. Ülkemizde faaliyet gösteren başta Ziraat Bankası olmak üzere hemen her banka çeşitli koşullarda tarla kredisi paketi sunmaktadır. Kredinin koşulları ve içeriği bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ortalama 12 aydan başlayan vade seçenekleri 120 aya kadar çıkabiliyor. Hatta ödemeler 1, 3, 6 ve 12 aylık dönemler halinde periyodik olarak yapılabiliyor. Tarla kredisi ile alınan tarlanın borcu bitene kadar banka tarafından ipotek ettiriliyor. Bazı durumlarda banka ek teminat ve en az 2 uygun kefil isteyebiliyor. Bu durumlar tamamen bankanın inisiyatifinde olan konulardır. Çoğu zaman banka bunlara gerek kalmaksızın tarla kredisi vermeyi tercih etmektedir.  Aşağıda sıralayacağımız belgelerle birlikte tarla kredisi veren herhangi bir bankaya müracaat edilmesi ve uygun görülmesi halinde talep edilen kredi verilecektir.

İlgili  Borsada Neden Kimseye Güvenilmez Sorusuna Verilecek 4 Cevap

Tarla Kredisi Almak İçin Gereken Belgeler

Tarla kredisi almak için genellikle çiftçilik belgesi istenir. Bunun yanı sıra;

  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi ( fotokopi bankada kalıyor),
  • Satın alınacak olan tarlanın ekspertiz tarafından tespit edilen değerini gösteren belge,
  • Tarlayı satan kişinin kimlik fotokopisi,
  • Şube tarafından başvurunun değerlendirilmesine dair belge (Şube tarafından hazırlanacak, kişi bunu görmez),
  • Gerekli görülmesi halinde kefil ve teminat.

Yukarıda yer alan belgelerin sağlanması ve durumların gerçekleştirilmesi halinde tarla kredisi almak mümkün olacaktır. Kısacası tarla almak için kredi nasıl alınır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Faydalı olmasını umuyoruz.

Bu konu ile ilgili ve benzer, tarım ve hayvancılık üzerine yatırım yapmak isteyenler için diğer kredi türlerini sitemizde arama yaparak ulaşabilirsiniz. Eğer eksik olduğunu düşündüğünüz bir içerik var ise bize alttan yorum atın lütfen.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

BES İptali Telefon Numaraları

İçindekiler1 BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?2 Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numaraları BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir