Home / Bilgiler / Tarım Kredi Kooperatifleri Nedir? Ne İş Yapar?

Tarım Kredi Kooperatifleri Nedir? Ne İş Yapar?

Tarım Kredi Kooperatifleri Nedir?

Bu yazımızda Tarım Kredi Kooperatifleri nedir ne iş yapar sorusuna cevap arayacağız. Günümüzde belli işleri yürütebilmek için belli bir sermayenin olması gerekmektedir. Ülkemizde yer alan çiftçilerin çoğu bu şekilde bir sermaye varlığından yoksundur. Bundan dolayı bu çiftçilerin maddi anlamda desteklenmesi için geliştirilen Tarım Kredi Kooperatifleri, küçük çiftçilere destek sağlanması için kurulan örgütlü yapılardır. Bu yapıların kuruluş amaçları şu şekildedir: Mevduat toplama, kredi sağlama, faiz haddini düşürme, ortaklara kredi konusunda tavsiye verme, kullanılacak kredilerin üretimde kullanılması sağlanarak tarımsal üretimin gelişmesi ve artmasını sağlama, tarımsal girdileri ve diğer ihtiyaçları, kaliteli, ucuz ve zamanında yaparak hizmet üretmedir. Bundan dolayı Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarına verilen krediler yalnızca üretimde kullanılmak üzere verilirler.

Tarım Kredi Kooperatifleri nedir ne iş yapar sorusuna ikinci cevap olarak, farklı bir soruyla devam edelim. Tarım Kredi Kooperatifleri niçin kurulmuştur? Bu soruya üç farklı yönden cevap verilebilir. Birincisi çiftçilerin bankalardan kredi almaya gitmelerinin çoğu zaman mümkün olmaması. Çünkü bankalar il ve ilçe merkezlerinde olduğundan her çiftçinin gitme olanağının olmayışı buna gerekçe olarak gösterilebilir. İkinci olarak bankalardan alınan kredilerin üretimde kullanılıp kullanılmadığının gerçekte anlamda kontrol edilmeyişidir. Son olarak çiftçilerin çoğunun bankalara kredi için garanti verememesi Tarım Kredi Kooperatifleri’ni zorunlu kılmaktadır. Bundan dolayı Tarım Kredi Kooperatifleri’nin kurulması çiftçilerin üretime devamını sağlamakla beraber toprakların da işlenmesini sağlayacaktır.

İlgili  Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Ülkemizde nüfusunun yaklaşık olarak yarısı kırsal kesimde yaşamını sürdürmektedir. Bu da %50’lik nüfusun tarımla bir şekilde haşır neşir olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla Türkiye’de tarım önemli bir ekonomik etkinliktir. Tarıma yapılacak yatırımın artması ülke ekonomisini olumlu yönde etkileyecektir. Tarım Kredi Kooperatifleri’nce sağlanan nakit kredinin yanında gübre, yem, tohumluk fide, tarımsal ilaç, araç – gereç, damızlık süt ineği ve tüketim ihtiyaç maddelerinin toptan ve ucuz fiyata sağlanması oldukça önemlidir. Bu sayede ülke ekonomisine sağlanan katkıyla beraber banka kredilerini kullanamayan çiftçilere sağladığı katkı ile beraber onların yaşamlarına olumlu etkiler sağlanmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri nedir ne iş yapar sorusuna verdiğimiz cevaplarla aklımızda yer alan sorulara bir nebze de olsa cevap vermiş olduk.

Detaylı bilgi : http://www.tarimkredi.org.tr/

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir