Home / SGK / Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? 2019

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? 2019

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

SGK’lılar devlet hastanelerinden tam bir hizmet alabilmelerine rağmen, özel sağlık kuruluşlarında yüksek prim ücretleri ile karşılaşabilirler. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise bu noktada devreye girerek, özel sağlık kuruluşlarından da ekonomik açıdan daha rahat faydalanmayı sağlamaktadır. Bu sağlık sigortası, özel sağlık kuruluşlarından oldukça düşük tıbbi giderlerle ayrılabilmeye yardımcı olur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajı Nedir?

Herhangi bir özel sağlık sigortasına sahip olmayan kişiler, özel bir hastaneden tedavi gördüklerinde hastane masrafına ek olarak, ait oldukları sigorta türünün fark ücretini de ödemek zorundadır. SGK üzerinden örnek vermek gerekirse, 100 TL hastane ücretine ek olarak 15 TL’lik SGK fark ücretinin ödenmesi söz konusu olduğunda, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’na sahip olduğunda sadece 15 TL’lik fark ücretinin ödenmesi yeterli olmaktadır. Rakamlar tamamen örnek olarak verilmiş olup, fark ücretlerinin asıl değerini yansıtmamaktadır. Özel sağlık kuruluşunda yapılan tüm testler ve tahliller de sigortaya dahil olarak karşılanmaktadır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası anlaşmalı hastanelerde geçerlidir. Tüm özel sağlık kuruluşlarında bu hizmetten faydalanmak söz konusu değildir.

Teminat Türleri

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda, diğer sigorta türleri ile benzer olarak iki farklı teminat tipi bulunmaktadır. Yatarak tedavi teminatı, tedavinin hastanede yapılmasını zorunlu kılan sağlık durumlarını kapsamaktadır. Sadece bu teminattan yararlanılabileceği gibi, ayakta tedaviler de sigortaya eklenebilmektedir. Ayakta tedaviden kasıt ise ilaçlar, muayene masrafları, röntgen, tahlil gibi tedavilerdir.

İlgili  Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Yatarak ve ayakta tedavi teminatında, sigortadan yılda 6 muayene için faydalanmak mümkündür. Gidilen her muayene için de 6 tanı işlemi kullanılabilmektedir. Sigorta yaptırdıktan hemen sonra bu hizmetlerden faydalanmak mümkündür. Bekleme süresi gibi bir durum söz konusu değildir. Yatarak tedavilerde sigortadan faydalanmak için herhangi bir limit getirilmemiştir.

Sigorta Nasıl Yaptırılır?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası fiyatları ve bilgilendirme için sigorta şirketlerine başvurulabilir. Şirketler ile doğrudan iletişim kurarak sigorta yaptırmak daha işlevsel bir poliçe hazırlanmasına da yardımcı olacaktır. Sigorta danışmanlarından fikir alarak poliçenizi şekillendirebilirsiniz. Farklı şirketler farklı fiyatlar sundukları için tek bir şirketle konuşmak yerine birden fazla şirket ile iletişime geçilebilir. Daha hızlı bir şekilde sigorta başvurusunda bulunmak isteyenler ise, online olarak internet üzerinden başvuru yapabilirler. Pek çok sigorta şirketi, internet sitelerinde online başvuru hizmeti sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bayilik (Franchise) Nedir? başlıklı makalemizde bayilik ve Franchise hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

İçindekiler1 Özel Sağlık Sigortası Nedir?1.1 Özel Sağlık Sigortası Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler1.2 Özel Sağlık Sigortasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir