Home / Kredi / Sıfır Arabanın Tamamına Kredi Çekme Yöntemleri

Sıfır Arabanın Tamamına Kredi Çekme Yöntemleri

Taşıt almak isteyen kişilerin nakitleri olmadıkları zamanlarda bankalara başvurarak taşıt kredisi ürünlerinden faydalanmak istemektedirler. Ancak bazı bankalar taşıt kredilerinde taşıtın değerinin belli bir oranını karşılamaktadırlar. Bu nedenle cebinde nakdi olmayan kişiler de sıfır arabanın tamamına kredi veren bankaları sorgulamaktadırlar.

Arabanın Tamamına Nasıl Kredi Alırım?

Bankalar müşterilerine taşıt kredisi kullandırırken taşıt bedelinin tamamını karşılamamaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) yapmış olduğu düzenlemeler ile bankalar yalnızca taşıt bedelinin %70’lik dilimini karşılamaktadırlar. %30’lik dilimini taşıtı alacak kişilerin karşılaması sebebi ile de pek çok kişi taşıt hayalinden vazgeçebilmektedir.

Tamamına Kredi Çekme Yöntemleri

Bir taşıt sahibi olabilmek için kredi kullanmak isteyen kişilerin belirlenen oranda nakdinin bulunması gerekmektedir. %30’luk dilimi karşılayamayan kişiler taşıt firmalarının düzenlemiş oldukları kampanyaları takip ederek peşinat ödemeden bir taşıt sahibi olabilmektedirler. Taşıt firmaları bu kampanyalar dahilinde bazı dönemlerde uzun vadeli kredi ya da kısa vadeli kredi seçenekleri ile taşıt sahibi olmak isteyenlere avantajlar sunmaktadır. Bu kampanyaların en avantajlı kısmı ise peşinatların oldukça düşük oranlarda tutulmasıdır. Taşıt firmaların sunmuş olduğu bu kampanyaları takip ederek daha az peşinat ödeme fırsatı ile bir araç sahibi olabilmek mümkündür.

Taşıt Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sıfır arabanın tamamına kredi kullanmak mümkün olmasa dahi herhangi bir bankaya başvuru yaparak taşıt kredisi kullanmak isteyen kişilerin taşıtın proforma faturasını bankaya beyan etmesi gerekmektedir. Banka beyan edilen proforma fatura bedeli üzerinden %70 oranında bir hesaplama yaparak kişiye kullanacak olduğu kredi tutarını belirtmekte ve kredi işlemlerini başlatmaktadır. Unutulmaması gerekir ki taşıt kredisi kullanılırken yüzde kaçlık diliminin kredi olarak kullanılmasına banka kendi bünyesinde oluşturduğu kriterler doğrultusunda karar vermektedir. Bu nedenle sıfır araba kredisi kullanılması aşamasında bulunan nakit ile taşıtın değerinin orantılı olarak hesaplanması gerekmektedir.

İlgili  20 Şubat 2019 Güncel Kredi Faiz Oranları

Bir önceki yazımız olan Gelir Belgesiz Kefilsiz 10.000 TL Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde 10 bin kredi, gelir belgesiz kredi ve kefilsiz kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaşıma El Konur mu?

İçindekiler1 Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaştan Para Kesilir mi?1.1 Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar1.2 SGK Bu …

One comment

  1. 0 aracın nasıl tamamına kredi çıkacak ben tam anlamadım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir