Home / Kara Liste / Banka Borcu Ödeyenin Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

Banka Borcu Ödeyenin Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

Banka Borcu Ödemesini Yapan Kişilerin Sicilleri Ne Zaman Düzelmektedir?

Bankalar ile işlem yapan kişilerin bankalardan faydalanmış olduğu ürünlerde vermiş olduğu sözlere uyması ya da uymaması ile alakalı olarak kişiye özgü banka sicili tutulmaktadır. Kişilerin yapmış olduğu bu işlemler sicillerini olumlu ya da olumsuz şekilde yansır. Tüketicinin bankadan kullandığı kredi ve kredi kartı konusundaki en büyük söz zamanında ödeme taahhütüdür. Yani tüketicinin belirlemiş olduğu tarihler bazında banka her ay düzenli bir şekilde borcun ödenmesini bekler. Yani tüketici kredi kartının asgarisini, kredinin de taksit tutarının tamamını ödemek ile mükelleftir.

Tüketici çekmiş olduğu kredi için 3 ay boyunca ödeme yapmaz ise yasal işlemler başlar bankacılık itibari zedelenir. Kredi notu ise merkez bankası tarafında düşer ve merkez bankası tüketicinin banka kredi sicili hakkında olumsuz bir değerlendirme yapar. Yapılacak olan olumsuz değerlendirme kişilerin başka bankalarda ve her banka işleminde önüne çıkar. Kişi bu tarz bir durumda bankaların ürünlerinden yararlanamayacak ve kredi çekemeyecektir. Kredi sicilinin düzgün olması bankacılık sektöründe en önemli faktörlerden bir tanesidir. Yani kredi sicilin kötü olması kişilere her daim zorluk çıkartmaktadır. Hatta kredi kullanabilmesi için kefalet ya da ipotek getirmesi bile bankalar tarafından ikinci bir seçenek olarak istenebilir.

Banka Sicil Puanım Kötü

Bankalardaki sicilinin yarattığı sıkıntıları algılayan kişilerin bankalara var olan borçlarını vakit kaybetmeden ödemeleri gerekmektedir. Ödemesini yapan kişiler bankacılık işlemlerinden kaynaklanan sicil durumlarının bir an önce düzelmesini isterler. Yaşamın karşımıza neler çıkartacağını bilmediğimizden kaynaklı ortaya çıkabilecek olan sıkıntı ve sorunlarda maddiyat oldukça önemlidir. Maddi anlamda kişiler her daim bankalar ile arasını iyi tutarak bu tarz ihtiyaçlarını onlardan karışılmak isterler. Günümüz şartlarını düşünürsek maddi anlamda bir insanın bir insana maddi açıdan yardım etmesi olanaksızdır. Bundan kaynaklı olarak da tek seçenek bankalardır. Tüketiciler bankalar nezdindeki kredi sicillerini düzenlemek için elinden gelen tüm çabayı gösterse bile son karar her daim merkez bankasınındır. Yani kredi sicil puanı tamamen merkez bankasının elindedir. Bankalarda bulunan kredi sicillerinin düzenlenmesi yaklaşık olarak 5 seneyi bulabilir. Bu süre zarfında tüketici açısından bankalardan uzak durmak ya da bankacılık işlemlerinin yararlanmamak oldukça zordur.

Düşük Sicil Puanıyla Kredi Çekebilir Miyim?

Kredi sicili puanında sıkıntıların olması tüketicinin yapacağı bankacık işlemlerinde belli başlı sıkıntılara yol açar. Bunlardan bir tanesi de kredi seçeneklerini yalnız başına çekememeleridir. Bundan kaynaklı olarak yapılacak olan her türlü banka işlemlerinde bankaya başvuru yapacak olan kişiden banka yetkilileri kefil getirmesini isteyecektir. Kefil olarak getirilen kişinin ise kredi sicil puanı beklenen puanın üstünde olmalıdır ki, bankalar kredi kartı ya da kredide herhangi bir problem ve sıkıntı yaşamasın. Kefil olacak olan kişilerin ilk olarak findeks.com adresinden kefil olacağı kişinin kredi puanını sorgulama işlemi yapması gerekmektedir. Sorgulama işleminin tamamlanmasından sonra elde edilen verilere göre kişiye kefil olup olmama kararının verilmesi daha doğru olacaktır. Düzgün olan kredi puanının düşük olması kredi başvurularına red cevabını getireceği gibi kişilerin onay almayan her kredi başvurusu doğal olaraktan kredi puanının düşmesine sebep olur. İster kefil olsun isterse diğer kişiler olsun bankalarda işlem yapmadan önce mutlaka kredi puanı sorgulama işlemlerini bizzat kendileri yapmalarında fayda bulunur. Sorgulama işlemlerinden kişilerin alacağı sonuçlara göre hareket etmeleri kişilerin bankalar nezdindeki istikrarını her daim koruyacak ve bankalarda iyi sonuçlar ile karşılaşmasına yardımcı olacaktır. Günümüz şartları içinde bankalarda bulunan kredi puanı hayatın her evresinde lazım olan önemli bir detaydır.

Bankaya olan borç ödemesi yapılınca Kredi sicili notu ne zaman düzelir?

Kredi almak için bankalara başvuran herkes maalesef bazen kredi alamamaktadır. Bunun nedenleri arasında kredi sicilinin düşük olması da vardır. Merkez bankasında her kişiye ait finansal bilgiler bulunmaktadır.

İlgili  Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Bankalar kredi başvurusu yapan kişiler hakkında araştırma yapabilmek için merkez bankasından o kişiye ait finansal bilgileri istemektedir. O bilgiler ışığında ise kredi sicil notu belirlenmektedir. Kredi sicil notunu her banka kendisi belirlemekle birlikte bankaların ortak olarak göz önüne aldıkları noktalar vardır.

Kredi sicilinin tekrar yükselmesi için yapılması gereken şeyler ise şunlardır.

  • Kredi borçlarınızı düzenli ödemeye çalışın: bu sayede finansal verileriniz zaman içerisinde düzelme gösterdiği için sizin için oluşturulan merkez bankası verilerinde zaman içinde iyileşme olacaktır. Borçlarınızı bitirdiğiniz zaman diliminde ise bankanın müşteri temsilcisine ulaşarak kredi sicilinizin iyileştirilmesi adına neler yapılması gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz. İlk yapılması gereken ise kredi ödemelerinde bir düzen olmasıdır bunun ödeme yaparak gösterilmesidir.
  • Kredi sicil notunu sorgulatmak: Kredi ödemeleri bitince çalıştığınız banka kanalıyla kredi sicil notunuzu sorgulatarak sizin için işlenen verilerin değişip değişmediğini kontrol edebilirsiniz. Bu sayede güncel verilerin işlenmesi hızlandırılmış olacaktır.
  • Merkez bankasına mektup gönderme alternatifi: Kredi borcunuzun ödemeleri bitmişse bu alternatifi de değerlendirebilirsiniz.
  • Kredi kartı kullanımı: Kredi kartlarında oluşan hareket ve ödeme durumları da sizin mali durumunuzla alakalı olduğu için kart ödemelerinde temerrüde düşmemek gerekir. Kredi sicili oluşturma aşamasında kart borcu ödemelerinde 5 aylık süre dikkate alınmaktadır.

Kredi sicilinin tekrar düzelmesi için düzelmesi yapılması gerekenlerden bazıları bunlardır. Kredi sicili ile ilgili en iyi yapılacak şey kredi sicilini düşürücü şeyler yapmamaktır. Ne yazık ki kredi notunun düşmesi kolay olurken yükselmesi o kadar kolay olmamaktadır.

İlgili  Banka Kara Liste Sorgulama

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

İçindekiler1 Kara Liste Nedir?2 Kara listede kaç yıl kalırım? Kara Liste Nedir? Kısaca kara listenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir