Home / Bilgiler / SGK Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor? 2019 Yönetmeliği

SGK Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor? 2019 Yönetmeliği

SGK 2019’de Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor?

Doktor tarafından göz rahatsızlığı tespit edilen bir hasta için çoğu zaman gözlük yazılabiliyor. Ancak bu kişilerin gözlük alırken dikkat etmesi gereken konular vardır. Sigortalı olan kişilerin devlet desteği yolu ile gözlük alma hakları bulunuyor. Fakat pek çok hasta, bu konu hakkında yeteri kadar bilgisi olmadığı için haklarını nasıl kullanacaklarını bilmiyor. Bu yüzden optik camların, çerçevelerin, kaç senede bir yenilenmesi gerektiği ve gözlük alma hakkının nasıl olduğu ile ilgili olarak SGK gözlük için ne kadar ödüyor 2019 sorusunun yanıtı son derece önem taşıyor.

Gözlük Almak İçin Hangi Yollara Başvurulmalıdır?

Devlet desteği sayesinde çerçeve ve gözlük almak için, sigortalı kişinin muayene hakkını kazanabilecek kadar çalışması ve gerekli olan prim ödemelerini yapması gerekiyor. Bundan sonra tüm devlet hastanelerinin göz hastalıkları bölümünden randevu alabilir ve gözünüzde bulunan hastalığı tespit ettirebilirsiniz. Bu hastalık neticesinde eğer hekim tarafından gözlük kullanmaya izin verilir ve yazılır ise, sosyal güvenlik kurumunun sağlamış olduğu devlet destekli gözlük için yapılacak ödemeden yararlanabilirsiniz. Bu durumda SGK gözlük için ne kadar ödüyor 2019 sorusuna Sosyal Güvenlik Kurumundan bilgi alarak yanıt bulabilirsiniz. Gözlüklerini SGK’dan alan hastaların ödemeleri 3 senede bir yapılıyor. 2019’da sigortadan gözlük alabilen, ilgili gözlükçü de iken SGK’nın reçetesi ve raporu ile ödemeden yararlanan, tüm gözlük ve çerçevelerini devlet desteği sayesinde alabilen kişiler, tekrar başvuruda bulunarak 2022 yılında gözlük alabilirler. Fakat üç yıl geçmeden gözlük kullanan kişilerde, belli bir zaman sonra diyoptri oranındaki farklılığa bağlı olarak 0,5 oranında bir göz bozukluğu oluşursa, hastalar bu süreyi beklemeyerek devletten gözlük alabiliyor. Ancak hasta olan kişinin gözündeki bu rakam 0,5 oranından az ise, bu defa çerçeve ve gözlüğün tüm ücretini hastanın kendisi ödüyor. Yani SGK gözlük için ne kadar ödüyor 2019 sorusu konusunda hastaların bazı durumlarda bu ücreti kendileri de ödeyebileceği görülüyor.

İlgili  Şahıslar En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilir

Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama

SGK e-devlet uygulamasını kullanarak, gözlüğün ödemesini yapan hastaların bir sonraki gözlük alımının ne zaman olacağını internet yolu ile öğrenmelerini sağlıyor ve buradan kayıtlarını gerçekleştiriyor. Ayrıca SGK’nın hastaların daha iyi yararlanabilmesi için ne zaman gözlük camı değiştirebilirim adlı kısa mesaj uygulaması da bulunuyor. Bunun dışında e-devlet sayfasında yer alan görsel yolu ile tüm hastalara konu hakkında detaylı bilgi aktarılıyor. SGK yeni gözlük almak veya yenilemek isteyen kişilere aile sıra no, TC kimlik no yazıp kısa mesaj göndererek hastayı yeni gözlüğü ne zaman alabileceği hakkında bilgilendiriyor. Hastaların cam ücretleri, yakın sol ile sağ ve uzak sağ ve sol gibi onlar için gerekli olan gözlük çeşitlerini 4 bölüme ayırıyor. Ancak yalnızca sağ cam değişmesi gerekiyor ise sadece bu camın ücreti yansıtılıyor. Demek ki SGK gözlük için ne kadar ödüyor 2019 sorusu hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak için e-devlet uygulamasına göz atmak gerekiyor.

Devlet Destekli Gözlük Camları İçin Ne Kadar Ödeniyor?

Bu ücret, hasta kişinin çalıştığı süre, sigorta primi, hekimin düzenleyeceği rapora göre farklılık gösteriyor. 2019’da en fazla ödenecek ücret 100 TL kadardır. Göz hekimindeki işiniz bittikten sonra devlet tarafından ödenecek miktarın düşürülmesi için ilgili personelden rapor almanız gerekiyor. Daha sonra bu raporu onaylatıp aldığınız reçete ile birlikte gözlükçüye başvuruda bulunmanız gerekiyor. Gözlükçüye geldikten sonra reçeteniz inceleniyor ve sizin istediğiniz gözlüğün hangi fiyat aralığında olması gerektiği soruluyor. Burada önemli olan konu, gözlüklerin para eden kısımlarının camları değil çerçeve olduğudur. Yani SGK gözlük için ne kadar ödüyor 2019 sorunun bir yanıtını da düşük meblağlardaki gözlükleri tercih ettiğinizde daha iyi anlayabilirsiniz. Çünkü üst düzey bir gözlük istediğinizde bu bedelin çoğunu siz karşılarsınız. Eğer devlet payından daha fazla yararlanmak istiyorsanız gözlükçü size hangi miktarda çerçeve istediğinizi sorduktan sonra burada yapmanız gereken en uygun olanını tercih etmeniz gerekiyor. Bu durumda yeni bir gözlük alabilir ya da gözlüğünüzü yenileyebilirsiniz. Fakat her zaman devlet tarafından karşılanan miktarlar ile size sunulan çerçeveler hoşunuza gitmeyebilir. Bu durumda daha kaliteli ve hoş görünümlü çerçevelere sahip olmak isteyebilirsiniz. Optikçinin size gösterdiği çerçevelerin her birini deneyerek, içlerinden hangisini beğendiyseniz onu tercih edebilirsiniz. Tercihinizi yapıp karar verdikten sonra SGK gözlük için ne kadar ödüyor 2019 sorusu hakkında daha detaylı bir bilgi elde edebilirsiniz. Çünkü bu aşamadan sonra gözlükçü, size gözlük fiyatının ne kadarını Sosyal Sigortalar Kurumunun karşılayacağını söylüyor. Buna örnek olarak 500 liralık bir gözlük almanız durumda bunun 100 lirasını devlet karşılıyor ise, geriye kalan 400 lirasını da sizin karşılamanız gerekiyor. Yani kaliteli ve pahalı bir gözlük seçerseniz elbette bunun büyük bir miktarını sizin karşılamanız gerekiyor.

İlgili  Yurt Dışında Yaşayanlara Kredi Veren Bankalar

Sigorta Destekli Gözlük Hakkı Sayesinde Güneş Gözlüğü Alınabilir mi?

Bir başka konu ise SGK gözlük için ne kadar ödüyor? sorusuyla bağlantılı olan güneş gözlüğü için de para ödeniyor mu? Sorusudur. Gözlükçüler sizden almış oldukları faturalar ile sigortanın karşılayacağı bedeli her ayın belirli zamanlarında SGK’ ya başvurarak, belli günlerde kendisi alıyor. Bazı özel optik firmaları, bu ücreti ister güneş gözlüğü, isterse cam ve gözlük olarak değerlendirebiliyor. Buna bağlı olarak optik firmalarından devlet destekli güneş gözlüğü alabilmek oldukça kolaydır. Doktorunuza rapor yazdırdıktan sonra, optikçi beğenmiş olduğunuz güneş gözlüğü için belirlenen devlet ödemesini karşılıyor ve geriye kalan miktarı sizin ödemeniz için numaralı gözlük faturanızı kesiyor. Böylece arzu ettiğiniz güneş gözlüğünüzü alabilirsiniz. Sonuç olarak SGK gözlük için ne kadar ödüyor konusuyla bağlantılı olarak aslında bu durum yasal değildir. Ancak bununla ilgili herhangi bir kanuni denetleme uygulaması bulunmuyor.

Detaylı bilgi : https://www.turkiye.gov.tr/sgk-optik-cihaz-sorgula

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir