Home / Kara Liste / Senetle Para Veren Kuyumcular Hangileri

Senetle Para Veren Kuyumcular Hangileri

Günümüzde insanlar en büyük sıkıntıyı yüksek miktarlarda nakit para bulabilmekte çekiyor. Her ne kadar şu sıralar banka kredileri revaçta olsa da, hem banka işlemlerinin uzun sürmesi hem de bankadan kredi çekmek için istenilen şartların sağlanamaması insanları yasa dışı yollar aramaya itmektedir.

Para Sağlanabilecek Yasadışı Yollar

Geçmişten günümüze kadar yüksek miktarlarda nakit paraları sağlayabilmek için başvurulan ilk yol tefecilerdir. Tefecilere ulaşmak zor bir yol olmakla birlikte tefecilik adını kullanmayan ancak onlarla birebir aynı işi yapan kuyumcular ve şirketler de bulunmaktadır. Bu oluşumlar senet karşılığında insanlara borç para verirler ve yüksek faizle o parayı geri alırlar. Alamadıkları takdirde ise birçok farklı yola başvurabilirler.

Senet Karşılığında Borç Para Veren Kuyumcular

Tefeciliğin bir diğer kolu olan senetle para veren kuyumcular, dışarıdan bakıldığında normal kuyumcu gibi gözükmekte, ancak alttan alta isimlerini yayarak onlara ihtiyaçları olan parayı verip yüksek miktarda faizle geri alırlar. Parayı geri almak için kredi kartına taksit imkânı veya ipotek yoluna başvurabilmektedirler.

İlk başlarda amaç insanlara yardım etmek gibi görünse de parayı geri ödeme zamanında uygulanan yüksek faiz ve ödenmeme durumunda işlerin kaba kuvvete dönmesi gerçekten tehlikeli bir durum ortaya çıkarabilmektedir. Genel olarak naylon faturalar veya gerçek şirketlere ait faturalar kullanılarak yasal olduğu izlenimi verilmek istenen bu iş, aslında tamamen yasadışı bir oluşumdur ve şiddetle uzak durulması gerekmektedir.

İlgili  Kırmızı Kalem Yedim Kredi Alabilir miyim?

Senet Karşılığında Borç Para Kuyumcuların Yol Açabileceği Zararlar

Tefecilikle aynı kefede olan senet karşılığı para veren kuyumcular, yasadışı olduklarından dolayı parayı alan kişi de parayı veren kişi kadar suçlu sayılmaktadır ve polisin bunu fark etmesi durumunda verilecek ceza yüksek miktarda para cezası, hatta hapis cezası bile olabilmektedir.

Polisin bunu fark etmesi beklenmeksizin pek çok farklı olumsuz sonuç da çıkabilir. Yüksek faizden dolayı paranın geri ödenmesi geciktikçe uygulanan faiz de artar ve bu borç alan insanların ellerindeki tüm mal varlığının yok olmasına kadar gidebilen kötü bir süreç oluşturabilir.

Özellikle devlet memuru gibi net geliri olan kişileri kandırmak için pek çok yol işleyebilen tefecilerden uzak durmak ve imkânlar doğrultusunda alışveriş yapmak günümüzde büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde tefecilere bir kere bulaşıldığı takdirde kurtulmak hiç de kolay olmaz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

İcralık Olan Emeklilere Kredi

Nakit ihtiyacı olan kişiler genelde bu ihtiyaçlarını bankalar aracılığı ile karşılamaktadır. Ev almak isteyen, araç …

One comment

  1. Merhaba senetle kredi lazım yardimci olurmusunuz 054384603xx istanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir