Home / Bilgiler / Senet Ne Zaman Protesto Olur?

Senet Ne Zaman Protesto Olur?

Bilindiği üzere senetler; ispat, teminat ya da ödeme aracı olarak kullanılan yazılı belgelerdir. Zamanında tahsil edilemediği zaman ise protesto edilir. Peki, senet ne zaman protesto olur? Senedin ödenememesi ya da muhatap tarafından kabul edilmemesi hallerinde ortaya çıkan protesto için; belirlenmiş olan bir zaman aralığı bulunmaktadır. Yazımızın devamında senet ne zaman protesto olur, protesto nasıl yapılır ve protesto edilen senedin ödenmemesi sonucunda neler olur gibi sorular hakkında daha detaylı bilgiler bulabileceksiniz.

Senet Ne Zaman Protesto Edilir?

Senet, banka tarafından protesto edilecek ise son ödeme tarihinin bitmesini takip eden 2. İş gününde mesai saati sonuna kadar süre bulunmaktadır. Bu sürenin sonunda banka,  senedi protesto edecektir. Eğer senet bankada değil de elden tahsil edilecekse, bu durumda protesto vakti son ödeme tarihinin bitmesini takip eden ilk iş günün mesai saati bitimidir. Eğer bu zaman aralıklarında protestolar yapılmazsa alacaklı sadece keşideciye başvuru hakkını koruyabilir. Bunun dışındaki tüm borçlulara yasal olarak başvuru hakkını kaybedecektir. Bu sebepten dolayı bankalar, ellerindeki senetlerin protesto zamanını çok iyi şekilde ayarlamak durumundadır.

Senet Nasıl Protesto Edilir?

Senet, protesto edildikten sonra noter tarafından bir belge hazırlanır ve bu belge senede iliştirilir. Protesto yapılırken noter ya da yetkili noter memuru, muhatap kişinin adresinde bu işlemi gerçekleştirir. Fakat pratikte bu işlem pek mümkün olmadığı için protesto işlemi alacaklı tarafın beyanı ile yapılır.

İlgili  Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Protesto Edilen Senet Ödenmezse Ne Olur?

Eğer senet protesto edilmesine rağmen halen ödenmemişse takibe alınacaktır. Takibe alınmış bir senet geç de olsa ödenebilir. Fakat bu durumda borçlu kimse bankanın gözünde değer kaybedecektir. Ticari anlamda da kişinin karnesine zayıf düşmesine sebep olacak bu durum karşısında genellikle son günün son anına kadar beklenmesi için ricalarda bulunulur.

Senet Protesto günleri konusunda sizlere verdiğimiz bilgiler 2016 Haziran ayı içerisinde incelenmiş gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Bir eksik ya da yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bize yorum alanından ulaşabilirsiniz. Umarım yazımız sizlere faydalı olmuştur.

  • Ödeme günü Perşembe ise, protesto günü Pazartesi,
  • Ödeme günü Cuma ise, protesto günü Salı,
  • Ödeme günü Cumartesi ya da pazar ise, protesto günü Çarşamba günüdür.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

BES İptali Telefon Numaraları

İçindekiler1 BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?2 Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numaraları BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir