Home / Bilgiler / Senet Nasıl İcraya Verilir?

Senet Nasıl İcraya Verilir?

Senet Nedir?

Bu yazımızda sizlere senet nasıl icraya verilir? konusunda bilgi vereceğiz. Senetleri avukat aracılığı ile mahkemeye götürüp dava açarak icra süreci başlatılabilir. Detayların öncesinde senet ne demektir ve neden icraya verilir sorularına cevap arayalım. Senet, bir kişinin ödemeye ya da yapmaya borçlu olduğu şeyi göstermek amacı ile en az iki kişi arasında düzenlenen kıymetli evraktır.

Ticari olarak ise satılan bir mal veya hizmetin tutarları peşin ödemeyip gelecek bir tarihte ödenmesi için düzenlenen bir belge olarak tanımlanabilir. Senetlerde iki taraf bulunmaktadır. Bunlardan birincisi borçlu yani muhatap, ikincisi ise alacaklı yani lehtardır. Borçlu kişi bono bedeli ödeyecek kimsedir. Alacaklı ise bono bedelini tahsil edecek kimsedir.

Senedi İcraya Verme

Bir senedi icraya verebilmek ve icra sürecini başlatmak için bulunduğunuz yerdeki icra müdürlüğüne başvuru yaparak işe koyulabilirsiniz. Bu başvuru sonrasında İcra Dairesi bir dosya hazırlar ve borçluya bir tebligat yani ödeme emri gönderilir. Bu tebligatta borcun on gün içerisinde ödenmesi gerektiği belirtilir. Aynı zamanda dosya numarasının alınması faydalı olacaktır. Edindiğiniz dosya numarası ile e-devlet üzerinden ya da İcra Dairesi’nden bilgi alınabilir. Alacaklı başvuru esnasında senedin aslını ya da sayısı kadar örneğini talebe eklemelidir. Eğer başvuru bankaya yapılmışsa ve senetler bankada ise senedin arkalı önlü onaylı bir örneğinin dosyaya eklenmesi yeterli olacaktır. Bu şekilde senet icraya nasıl verilir sorusuna cevap vermiş olduk. Borçlu açısından bilinmesi gereken önemli bir detayı da paylaşmak da fayda var. Eğer bu icra sürecine itiraz edilecekse tebligat ellerine ulaştıktan sonra 5 gün içerisinde itiraz edebilirler.

İlgili  Kredi Kartı Limiti Nasıl Öğrenilir?

Senet nasıl icraya verilir konusunda yapılacak her bir adımın dikkatli bir şekilde atılması ileride sorun yaşamamak adına faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kosgeb Kredi Başvurusu için Gerekli Evraklar başlıklı makalemizde kosgeb destek kredisi, kosgeb kredi başvur ve kosgeb kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir