Home / Bilgiler / Risksiz Yatırım Türleri Neler?

Risksiz Yatırım Türleri Neler?

Bugün sizlere her zaman ki kredi notu ve kredi notu sorgulama konularının dışında aslında elimizde ki paraya nasıl sahip çıkarız. Para kaybetmeden nasıl yatırım yapılır? Bu tarz konulara değinmeye çalışacağım. Genelde elimizde Türk lirası üzerinden bir para var ise bunu nasıl değerlendiririm sorusu hep kafamızda yer edinmiştir. Çünkü gün geçtikçe liramız maalesef değer kaybı yaşıyor. Yani elimizde duran para bugün 1 araba veya 1 daire almaya yeterken 6 ay gibi bir süre zarfında bakmışız ki artık o alım gücünü yitirmiş oluyor. Yani paramız kenarda beklerken değer kaybedeceğine durduğu yerden para kazansın diye düşünüyoruz.

Peki yatırım araçlarına bir baktığımızda bize para kaybettirmeyen ve sadece getirisi olan bir yatırım türü var mı? Tabi ki riskli yollar gibi bir getirisi olmasa da kesinlikle hesabımızda yer alan parayı kaybettirmeyen bir yatırım türü mevcuttur. Bunların içerisinde en çok tercih edilen yöntem vadeli mevduat yöntemidir. Bu yöntemde asıl bilinmesi gereken kısım ise adından da anlaşılacağı üzere, paranızı belli bir vade içerisinde çekmemeniz bekletmeniz gerekiyor. Yani vadeyi bozmamanız gerekiyor. Buna halk arasında faiz geride denmektedir. Bir diğer yöntem ise bono ve tahvil alımları üzerinedir. Bunları da yine vade sonuna kadar elinizde tutmalısınız. Yine bekleme üzerine kurulu bir yatırım türü diyebilirim. Ama başta söylediğim gibi bu yollar size borsa gibi forex gibi riskli yöntemler gibi zengin edecek meblağlar kazandırmaz. Sadece boşta duran paranızı değerlendirmiş olursunuz. Tabi bu bono ve tahvil alımı düşünenler elbette paralarını kaybetmezler. O açıdan risksizdir. Fakat hiç para kazanamama gibi bir durumda maalesef var. Çünkü enflasyon oranları bu konu ile iç içedir. Bu vadeli hesaplar için oldukça önemli bir konudur. Hesaplar üzerinde enflasyon etkisi olur ise maalesef beklediğiniz kazançları elde etmeniz de mümkün olmayacaktır.

İlgili  Bankalar Kredileri Hangi Durumlarda Geri Çağırabilir?

Risk almak isteyenler için tabi ki farklı yöntemler ve farklı kazanç sistemleri mevcut. Fakat size en uygun olan risk yöntemini belirlerken bizim size önerimiz kendi bankanız ve müşteri temsilciniz ile görüşmeden işlem yapmayın derim. Çünkü bu kişiler bu yöntemler üzerinde daha bilinçli olarak sizleri yönlendirecektir. Riskli yatırım türlerini tercih edecekseniz dahi bu riski en aşağı çekmek için araştırmalar yapınız.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir