Home / Bilgiler / Risk Değerlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Risk Değerlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Ticari işletmelerde olası tehlikeli durumların zararlarını ve bunlara karşı alınabilecek önlemler için yapılacak çalışmalara risk değerlendirmesi denilir. Peki, risk değerlendirme yöntemleri nelerdir? İş yerinde risk analizi yaptırmak gerekli midir? Risk analizi neden önemlidir gibi soruların cevaplarını siz değerli okurlarımız için derleyip yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Risk Analizi Nedir, Neden Gereklidir?

Risk analizi;  bir iş yerinde mevcut durumların ya da ortaya çıkması muhtemel hallerin iş yerine, çalışanlara ve ürünlere vermesi sonucunda olası zararların tespit edilmesi, buna karşı önlem olarak nelerin alınması gerektiği gibi bilgilerin elde edilebilmesi için yürütülen çalışmalar bütününe denilmektedir. Bir diğer adıyla risk değerlendirmesi sayesinde istenmeyen kazalar önlenebilir, tehlike oluşturabilecek durumlar önceden tespit edilerek zamanında ortadan kaldırılabilir. Risk analizinin gerekliliğini böylece kavramış olduk. Şimdi de risk değerlendirme yöntemleri nelerdir onlara bir göz atalım.

Risk Değerlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Risk değerlendirme yöntemleri kantitatif ve kalitatif olmak üzere 2 farklı şekilde yapılabilmektedir. Sayısal verilerle yapılan risk analizine kantitatif yöntemler denilmektedir. Kalitatif yöntemler ise sözel içeriklerden oluşmaktadır. Kantitatif yöntemler ile risk değerlendirmesi yapıldığında ortaya çıkan sonuçlar sayısal değerle ile ifade edilir. Yani tehdidin olma ihtimali ya da vereceği zarar gibi durumlar sayısal olarak ortaya konur. Mantıksal ya da matematiksel olarak ifade edilebilir. Kalitatif risk analizinin sonucu; tehdidin ortaya çıkma ihtimali ile tehdidin etkisinin çarpılması sonucunda elde edilir. Kalitatif risk analizi yönteminde ise sayısal değerler kullanılmaz. Bunun yerine az, nadir, orta, yüksek, çok yüksek gibi ifadeler ile risk analizi sonucu ifade edilir. Risk değerlendirme yöntemleri nelerdir sorusuna cevap verdikten sonra biraz da belli başlı risk metodolojilerine bakalım.

İlgili  İşyeri Sigortası Nasıl Yapılır?

– Risk Haritası: Başlangıç Tehlike Analizi (PHA), İş Güvenlik Analizi (JSA), What if, Check List, Birincil Risk Analizi (PRA)  ve Risk Değerlendirme Karar Matrisi Metodolojisinden oluşur.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

BES İptali Telefon Numaraları

İçindekiler1 BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?2 Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numaraları BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir