Home / Bilgiler / Reeskont Nedir? Reeskont Ne demek?

Reeskont Nedir? Reeskont Ne demek?

İnsanlar güncel hayatta her daim bir koşuşturma içindedirler. Pazara çıkıp alışveriş yaparız, bankadan kredi çekeriz, birilerine borç para veririz veya alırız, yani günlük hayat içerisinde hep birbirlerimiz ile bir ilişki içerisindeyiz. Çoğu zaman da kendimize bazen şöyle bir ifadede bulunuruz. Borç, bakkala borç, mobilyacıya borç, ona borç buna borç şuna borç.. Bunlardan kurtulmak için de dayanamayıp toplu bir para çekip hepsini öderiz ve deriz ki ben bunu sonra ödeyip kurtulurum.

Reeskont kelimesinin de ne anlama geldiğine şöyle bir baktığımızda bu kelimenin İskonto olarak tanımlandığını görmekteyiz. VUK’ nun 281. Maddesine bakarsak eğer banka, banker ve sigorta şirketleri alacaklarını ve borç senetlerini reeskonta bağımlı olmak zorundadırlar. Bunun  dışında kalan işletmeler ise alacak ve borç senetlerini güvence altına ya da diğer bir ifade ile kayıtlı değer ile veya tasarruf yani peşin değer ile değerlemeye tabii tutulabilmektedirler.

Reeskont kelimesini az önce de söylediğimiz gibi iskonto demiştik. Bazen yabancı terimleri dilimize öyle bir devşiriyoruz ki hiç kimse bir şey anlayamıyor.  İskonto edilmiş, diğer bir söyleyişle bir bedel karşılığı el değiştirmesini ifade etmiştir. Merkez bankalarının şartlarını kendileri belirlemek kuralı ile çeşitli senetleri ıskontoya zorunlu tutarak reeskont penceresi adı altında para politikası uygulamalarında kullandıkları bir amaçtır.

Yani reeskont işlemi, vadesi gelmemiş senede bağlı kalacak ve borçların, değerleme günündeki gerçek değerlerin bulunması şartıyla bilançoda yapılan bir düzenlemedir.

İlgili  Bankamatik Paramı Vermedi Diyenlere

Bir diğer tanım ise tasarruf değer ölçüsünün alacak ve borç senetlerine uygulanmasına muhasebede denmektedir.  Ya da dönem sonu sırasında vadesi daha gelmemiş olan senetli alacakların ve senetli borçların üzerinde yazılı değerin gerçek değere dönüştürülmesi işlemine reeskont denmektedir. Alacak senetlerini reeskonta zorunlu tutan işletmeler borç senetlerini de reeskonta tabi tutmak zorundadırlar demiştik.

Peki buna zincirleme olarak sizlere değerlemeyi de kısa ve öz bir biçimde açıklayayım. Değerleme fiyatlama ya da bir iktisadi değer biçme olarak da tanımlanmaktadır. Bir iktisadi kıymetin değerleme gününde sahibi için istediği değer biçimidir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir