Home / Bilgiler / Pest Analizi Nasıl Yapılır?

Pest Analizi Nasıl Yapılır?

Pest Analizi Nedir?

İşletmeler açısından çevresel faktörler ele alındığında kullanılan pek çok yöntemler bulunmaktadır. Bu yazımızda bahsettiğimiz yöntemlerden birisi olan pest analizi nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Konuya girmeden önce Pest analizinin ne olduğundan ve gerekliliğinden bahsedelim. Bilindiği üzere herhangi önemli bir karar aşamasında iken, çevresel faktörlerin de bu karar sürecinde pek çok etkisi olacaktır. Pest analizi ile mevcut durumlar ve olası etkiler araştırılarak ortaya çıkarılabilir. Böylece analiz sonucu göz önünde bulundurularak değişen çevresel faktörlerin farkına varılarak ona göre yeniden bir uyum göstermek daha kolay olacaktır.

Pest Analizi Nasıl Yapılır?

Pest analizi ekonomik, politik, teknolojik ve sosyal olmak üzere 4 temel faktörden oluşmaktadır. Pest analizi nasıl yapılır sorusuna cevap verirken bu 4 faktörün nasıl etkilediğini bilmekte fayda vardır. İlk olarak politik faktörden bahsedelim.

Politik faktörlerde hükümetin yapısı, şekli ve yol haritası son derece etkilidir. Politik istikrar ya da belirsizlikler piyasaları ve dolayısıyla da ürünleri doğrudan etkileyecektir. Bürokrasi, vergi politikaları, iş kanunları, gümrük tarifeleri gibi faktörler politik faktörler içerisinde etkili olmaktadır.

Ekonomik faktörlerde döviz kuru enflasyon, ekonomik büyüme veya küçülme, faiz işsizlik, gelir dağılımı, toplumun alım gücü gibi durumlar söz konusudur. Bu gibi durumların bilinmesi işletmelerin kar amacına hizmet etmektedir.

Sosyal faktörlerde toplumsal özellikler, eğitim durumları, nüfus artışı ve dağılımı toplumun kültürel yapısı ve çalışma durumu, sağlık ve güvenlik konuları etkili olmaktadır.

İlgili  Menkul Kıymet Nedir?

Teknolojik faktörlerde ise teknolojik gelişmeler, araştırmaları ve geliştirmeye yönelik çalışmalar etkilidir. Bu bahsettiğimiz faktörler, Pest analizi için gerekli olan temel faktörlerdir. Çoğaltılabilecek olan bu faktörler, toplumlar arasında farklılıklar gösterebilir. Anlaşılabileceği üzere bu faktörler işletmelerin kendi elinde olmayan sebeplere bağlı olarak gelişmektedir. Tüm bu gelişmeler yakından takip edilerek olası etkileri hesaplanarak işletme için gerekli adımlar yerine getirilmelidir. Pest analizi nasıl yapılır denildiğinde yukarıda bahsettiğimiz gibi faktörlerin ele alınması gerekliliğini ve bunları da arttırılabileceğini belirtebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

2019’da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak

İçindekiler1 Banka Personel Alımı Sınavları 20192 Bankacı Nasıl Olunur? Banka Personel Alımı Sınavları 2019 Banka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir