Home / Bankalar / Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar 2019

Bireyler bankaların sunduğu kredi paketlerinin büyük bir çoğunluğunda kendi istedikleri bir tutardan başvurularını yapabilirken, konut kredilerinde durum biraz daha farklıdır. Çünkü, beğendikleri bir konut almak için bankalara konut kredisi başvurusunda bulunacak kişilerden, ne kadarlık bir kredi başvurusunda bulunacakları sorulmayacaktır. Bireylere verilecek olan kredinin miktarının belirlenmesi için, ilk olarak sizlerden hangi evi almak istediğinize karar verip vermediğiniz sorulacaktır. Eğer bir ev kararı vermişseniz, bankaya tapusunu ya da tapunun bir fotokopisini göstermelisiniz. Banka, almış olduğu bu belgeler ile birlikte, konutun bulunduğu adrese doğrudan bir eksper gönderecektir. Eksperler, satın alınacak evi birçok kritere göre değerlendirecek; konut kredisi alınıp alınamayacağına, evin değerinin ne olduğuna ve bunların nedenleri ile birlikte bir rapor hazırlayacaktır. Konut kredisi nasıl alınır merak edenlerin bilmesi gereken temel durum budur. Çünkü, eksper raporunda yazılan değer ne ise, konutun değeri o olacak ve size verilen kredi miktarı da bu rapordaki değer üzerinden hesaplanacaktır.

Konutun Tamamına Kredi Alınır Mı?

Konut kredisi nasıl alınır konusunda merak edilen bir diğer konu da, bankaların konut değerinin tamamına kredi verip vermeyeceğidir. Yapılan başvurular incelendikten sonra, eksper raporunda yer alan değerin en fazla yüzde seksenlik kısmı için banka size kredi sunacaktır. Geriye kalan yüzde yirmilik değer ise, sizin tamamlamanız gereken bir tutar olacaktır. Bundan dolayı, konut almak için bankalara konut kredisi başvurusunda bulunacağınızda, belli bir miktarda birikiminizin olması ya da eksik kalan tutar için yeni bir kredi başvurusu yapmanız gerekecektir. Konutun tamamına kredi alabilmeniz için başvuracağınız bazı yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

İlgili  Bankalar Engelliye Kredi Veriyor mu?
  • Konut kredisinde miktar belirleyici olan en önemli faktörün eksper raporu olduğunu belirtmiştik. Bundan dolayı, kişiler eksper değerini yüksek gösterdiklerinde, konutları için denk bir kredi başvurusu alabilirler. Bankaların gönderdiği eksperler tarafından bu durum gerçekleştirilemese de, kendi bulacağınız eksper ile konut değerini yüksek gösterebilirsiniz.
  • Kalan %20’lik kısım için, yeni bir ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Fakat, konut kredisine ek olarak bir ihtiyaç kredisi almanız her zaman mümkün olmayabilir. Burada devreye gelir durumunuz ve banka siciliniz girecektir.
  • Evin tüm değeri için konut kredisi nasıl alınır merak edenler için etkili olan bir diğer yöntem de, bankaya bir ipotek göstermenizdir. Üzerinize kayıtlı bir ev varsa, bunu teminat olarak bankaya göstermeniz, konutunuzun tüm değeri için kredi almanıza yardımcı olacaktır.

Konut Kredisi İçin Eksper Raporu Hesaplama

Eksper raporunun ardından ne kadarlık bir kredi alacağınızı merak ediyorsanız, kısa bir hesaplama yapmanız yeterli olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bankaların konut kredisi için sizlere sunacağı değer, ekspertiz raporunda yer alan konut fiyatının en fazla yüzde seksenlik kısmıdır. Örnek bir hesaplama yapacak olursak;

  • Eksper tarafından hazırlanan raporda, satın alınmak istenen evin değeri 400 bin lira olarak belirlendiğini varsayalım.
  • Eğer yüzde seksen oranında kredi sunulacaksa; bankanın size vereceği en fazla kredi miktarı 320 bin lira olacaktır.
  • Geriye kalan tutar ise 80 bin liradır.

Hesaplamanın ardından eksik kalan 80 bin lira; konut kredisi aldığınız banka ile yeni bir başvuru yaparak ya da farklı bir bankadan alınacak kredi ile tamamlanabilecektir. Fakat, ihtiyaç kredilerinde en fazla 50 bin liraya kadar hizmet sunulduğundan dolayı, geriye yine bir 30 bin liralık eksiklik kalacaktır. Bunun için bir birikiminiz yoksa, başvuracağınız bankalar açıktır. Akbank, Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank, TEB, Ziraat Bankası, Denizbank ve Vakıfbank’a başvurduğunuz zaman, 80 bin liralık eksiğiniz için kredi alabilirsiniz. Fakat, bankaların sunduğu bu kredide, üzerinize kayıtlı bir gayrimenkulün olması ve bunun da bankalara teminat olarak gösterilmesi gerekecektir.

İlgili  Bankalar Engelliye Kredi Veriyor mu?

İpotekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi nasıl alınır gibi çokça merak edilen durumlar için yaptığımız bu açıklamalara ek olarak, yüzde yirmilik kısım ya da konutun tamamı için kredi alınmasını sağlayacak bir diğer yöntemden de bahsetmemiz gerekecektir. Bu yöntem, ipotek yöntemi ile uygulanmaktadır. Bankaya teminat olarak göstereceğiniz yazlık, apartman dairesi, apart ya da işyeri bulunuyorsa, banka konut kredinizin tamamına kredi verecektir. Tabi bu durumun gerçek olması için kredi notu, kredi geçmişi ve aylık belgelenebilir net gelirinizin, bankayı tatmin edici yükseklikte olması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan HGS Satan Bankalar ve Yerler 2019 başlıklı makalemizde HGS müşteri hizmetleri, HGS Satan Bankalar ve HGS Satan bankalar hangileri hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Hsbc Eft Saatleri 2019

Bankalardan bir tanesi olan HSBC, günümüzde turuncu bankalar renginden olan bir bankadır. Bankanın müşterileri genelde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir