Home / Bilgiler / Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması gereken parayı garanti altına alırken, alıcılar için ise kredi veya kredi kartı olmadan ihtiyaçlarını karşılayabilmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Ticari işlemleri anlaşılacağı üzere çok daha kolay ve güvenli hale getiren senetler ise, zaman zaman işletme sahiplerine problemler çıkartabilmektedir. Bu problemlerin başında ise karşılıksız çıkan yani ödeme günü geldiği halde borçlu tarafından ödenmemesi gelmektedir. Ödenmeyen senet ile karşı karşıya kalan işletme sahiplerinin hem maddi açıdan güvence altına alınması hem de alacaklarının tahsilinin gerçekleştirilmesi adına birçok yasal düzenleme yapılmıştır. Bundan dolayı, senedi kurallarına uygun bir şekilde düzenleten ve mağdur durumda olan işletme sahiplerinin kesinlikle paniğe kapılmasına gerek yoktur.

Ödenmeyen Senet Tahsil Etme Yolları

Ödenmeyen senet yüzünden alacağını tahsil edemeyen kişilerin arkasında yasalar olduğundan dolayı, birçok farklı yönteme başvurabilirler. Senedin tahsilinin yapılması için kişilerin izleyeceği adımlar ise sırasıyla şu şekildedir.

  • Bankalardan senet için protesto çektirilmesi
  • Avukatlara başvurarak senedin tahsili için yasal sürecin başlatılması
  • Senet kırdırma yöntemi

Bu üç yöntem kullanılarak, günü geldiği halde ödeme alınamayan senetler tahsil edilebilecektir.

Bankalardan Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Eğer elinizde ödenmeyen senet bulunuyorsa, ilk olarak bankalara başvurmalısınız. Burada sizler için iki farklı uygulama bulunmaktadır. Bunlardan ilki, bankaya senedin ipotek ettirilmesi karşılığında, bankaya belirli bir komisyon ödenerek kredi alınmasıdır. Bu kredi, hiçbir şekilde sizden tahsil edilmeyecektir. Senet ipotek edildiğinden dolayı senette resmi bir şekilde borçlu olan kişinin ödemesi gerekmektedir. Eğer kişiler bankaya bu borçları ödemezse, bankalar tarafından kara listeye dahil edilecektir. Bu yöntem, güvenli bir şekilde senet tahsili yapmak isteyen kişiler tarafından kullanılan ilk yöntemdir. İkinci yöntem ise, senedin bankalara götürülerek, borçlu olan kişiye protesto çekilmesidir. Senedin protesto edilmesi, borçlu olan kişiye banka tarafından bir mektup gönderilmesi ve borcun ödenmesi gerektiğinin hatırlatılması işlemidir. Eğer protesto işlemine rağmen hiçbir ödeme yapılmamışsa, bu durumda bankalar kişilerin kara listeye sokulmasına ve bankacılık hizmetlerinden uzun yıllar boyunca faydalanmasının engellenmesine neden olacaktır.

İlgili  Yatırım Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Avukat Aracılığı İle Senet Tahsili

Eğer bankalardan senet için protesto çektirilmiş ama yanıt alınamamışsa, önünüzde yasal süreçler bulunmaktadır. Yasalar ile koruma altında olduğunuzdan dolayı, elinizde bulunan seneti herhangi bir avukata götürerek, yasal sürecin başlamasını sağlayabilirsiniz. Avukata seneti teslim etmenizin ardından sizden bir vekalet alınacaktır. Bunun nedeni, resmi işlemler yürütülürken tüm sorumluluğun avukata geçmesini ve işlemlerin çok daha hızlı ilerlemesini sağlamaktır. Bundan dolayı avukatınızın vekalet talebine kesinlikle güvenebilirsiniz.

Ödenmeyen senet tahsil edilirken başvurduğunuz bu yasal süreçte, avukatınız ilk olarak borçlu olan kişi ile bir telefon görüşmesi yapacaktır. Bunun nedeni, birçok borçlunun yasal süreçten çekinmesi ve borcunu ödemeyi kabul etmesidir. Eğer borç bu süreçte ödenirse, hiçbir şekilde icra işlemi başlatılmadan söz konusu borcu tahsil edebilirsiniz. Ama borçlu söz konusu borcunu ödemezse, avukatınız bir gün içerisinde icra işlemlerini başlatacaktır. Bu süreç birkaç ay içerisinde sonuçlanacaktır. Bundan dolayı, yasal süreçten çekinmemeli ve alacağınızın tahsil edilmesi için avukatlara güvenmelisiniz.

Senet Kırdırma Nasıl Yapılır?

Senet kırdırma işlemi, ödenmeyen senet ile karşı karşıya kalındığı zaman kişilerin belirli bir tutardan vazgeçmek koşuluyla başvurduğu yöntemlerin başında gelmektedir. Bu yöntem bankalardan ya da son dönemde popüler hale gelen faktoring firmalarına başvurularak gerçekleştirilmektedir. Bu kurumlara başvurmanızın ardından senette yazılı olan toplam tutardan belirli bir komisyon alınacak ve sizlere ödeme yapılacaktır. Bundan sonraki süreçte siz paranızı aldığınızdan dolayı, alacağın tahsili işlemleri banka ya da faktoring firmaları tarafından yürütülecektir.

İlgili  Akbank Kredi Kartı İptali

Senet kırdırma yöntemini kullanacak olan kişiler yakın bir noktada faktoring firması bulamayabilir ya da bu firmaların yüksek komisyonlarını uygun bulmayabilirler. Bundan dolayı, bankalara başvurmak çok daha uygun olacaktır. Bankaya senet bozdurma işlemleri için başvurduğunuzda, son düzenlemeler ile birlikte komisyon oranları çok düşük seviyelere çekilmiştir. Bundan dolayı alacağınızdan çok düşük bir miktar fedakarlık etmeniz gerekecek. Bunun yanı sıra, borçlunun da alacağı ödemesi konusunda daha uygun bir yöntem seçmiş olacaksınız. Çünkü, senet tahsili işlemlerinde bankaya başvurduğunuzda ilk olarak ihbarname gönderilecek, ardından da sizin aracılığınız olmadan yasal süreç başlatılacaktır.

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Büyükanne Toruna Bakma Parası Nasıl Alınır?

İçindekiler1 Toruna Bakım Parası 20192 Toruna Bakma Maaşı Şartları Nelerdir?3 Toruna Bakma Maaşı Nasıl ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir