Home / Genel / MTV Ödeme ve Kampanyaları 2019

MTV Ödeme ve Kampanyaları 2019

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)

MTV Ödemeleri; Esnaf ve KOBİ ‘lerin daha çok bildiği, maaşlı çalışan kesimin biraz uzak kaldığı konulardan birisi de ülkemizde alınan vergilerdir. Esnaf ve KOBİ ‘ler kira stopajı, KDV (Katma Değer Vergisi), gelir vergisi gibi birçok isimler altında devlete vergi ödemektedir. Bunun yanı sıra hem esnaf olsun, hem KOBİ ‘ler olsun hemde maaşlı çalışan tüm vatandaşların hepsinin ödediği bazı ortak kalem vergiler de bulunmaktadır. Bu vergilerden birisi de MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ‘dir. Türkiye ‘de vergi kalemi çok olduğu için hepsine ayrı bir başlık açmak gerekiyor. Dolayısıyla da bu yazımızda sizlere MTV ‘den bahsedecek ve MTV ödeme ve kampanyaları hakkında bilgilendirmeye çalışacağız.

MTV Nedir?

MTV; uzun adıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi, her yıl bir defaya mahsus olmak üzere araç sahiplerinden alınan, aracın yaşı, motor büyüklüğü gibi kriterlere göre belirlenen, Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki taksit halinde ödenebilen bir vergidir. Adına kayıtlı herhangi bir aracı bulunmayanlar için Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili olarak herhangi bir vergi tahakkuk etmeyeceği için böyle bir ödeme yapmalarına gerek yoktur.

İlgili  Altına Ne Zaman Yatırım Yapılır?

MTV Ne Kadar?

Az önce de belirttiğimiz üzere; bu verginin belirlenmesi, aracın yaşına ve motor gücüne göre belirlenmektedir. Motor gücü arttıkça MTV miktarı artarken motor gücü düştükçe MTV miktarı azalacaktır. Ayrıca aracın yaşı ne kadar çok olursa, yani araç ne kadar yaşlı olursa MTV o kadar düşük çıkacakken, yeni model arabaların da MTV ‘si daha yüksek olacaktır.

MTV ödemelerinin ne kadar olacağı, her yılın sonunda yeni yılın sonunda hükümet yetkilileri tarafından belirlenerek karara bağlanıp kamu oyu ile paylaşılmaktadır.

MTV Nasıl Ödenir?

Yakın zaman öncesine kadar bu konu tam bir dert ve kabus haline gelmişken, İnternet Vergi Dairesi sisteminin faaliyete geçmesi ve yine bu konuda bankaların da ödeme almaya başlamasından sonra MTV ödeme işlemi sadece bir kaç dakika da halledilebilen basit bir işlem haline gelmiştir.

İnternet Vergi Dairesi üzerinden ödemek isteyenler; https://ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden, araç sahibinin TC kimlik numarasını, aracın plakasını ve aracın trafik tescil tarihini girere MTV ödemelerini kredi kartları vasıtasıyla yapabilir.

Bankalardan ödemek isteyenler ise; ister herhangi bir banka şubesine giderek elden ödeme yapabilir, isterlerse de bankaların mobil bankacılık ya da internet bankacılığı vasıtasıyla gerek kredi kartlarından ve gerekse de banka hesaplarında bulunan paralarından MTV ödeme işlemini gerçekleştirebilir. Mobil ve İnternet bankacılığından ödeyeceklerin; bankalarının internet bankacılığı platformuna giriş yaptıktan sonra; ÖDEMELER bölümünden VERGİLER bölümü seçmeleri yeterlidir. Bu bankadan bankaya küçük farklılıklar arz edebilir.

İlgili  Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

MTV Ödeme Tarihleri

MTV ödemeleri yılın 2 dönemi yapılmaktadır. Ocak ve Temmuz olarak 2 ye ayrılmıştır. Birinci ödeme dönemi Ocak ayının son gününe kadardır. İkinci ödeme dönemi ise Temmuz ayının son gününe kadardır.

MTV Kredi Kartı Kampanyaları

MTV ödemenin en cazip yollarından birisi kredi kartı ile ödeme yapmaktır. Çünkü bankalar MTV ödemelerini genelde herhangi bir vade farkı koymaksızın taksitlendirebilmektedir. Genel itibariyle taksitler 4 aya kadar çıkmaktadır. 3 ay taksit yapan bankalar da vardır. Bu kampanyalar dönemsel olarak da değişmektedir.

MTV Taksit Yapan Bankalar

Garanti Bankası MTV Kampanyası 2019

1 – 31 Ocak 2019 tarihleri arasında Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme işlemlerini Garanti Cep, Garanti Internet, garanti.com.tr, 444 0 333 Alo Garanti, Garanti Paramatik’leri, BonusFlaş veya gib.gov.tr üzerinden yapan müşterilerimiz Hepsiburada’da geçerli 300 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli anında 30 TL indirim kazanacaktır.

Detaylı bilgi için https://www.garanti.com.tr/mtv-kampanyasi

TEB MTV Kampanyası 2019

31 Ocak 2019 tarihine kadar TEB Bonus kredi kartlarınız ile CEPTETEB İnternet Şubesi, CEPTETEB Mobil Uygulaması veya gib.gov.tr’den yapacağınız MTV ödemelerinize 2 taksit fırsatı!

Ödeme yapmadan önce MTV yazıp 4616’ya göndererek veya CEPTETEB Mobil Uygulaması’ndan kampanyaya katılabilirsiniz.

Detaylı bilgi için https://www.teb.com.tr/sizin-icin/mtv-odemelerinize-taksit/

Yapı Kredi World Kart 2019 MTV Kampanyası

Yapı Kredi Worldcard’ınızla 1 – 31 Ocak 2019 tarihleri arasında yapacağınız 100 TL ve üzeri MTV ödemelerinde 2 taksit fırsatından yararlanabilirsiniz.

İlgili  Atmde Kartım Sıkıştı Ne Yapmalıyım?

MTV ödemesini QR kod ile yapanlara ise 3 taksit imkanı!

Detaylı Bilgi için https://www.worldcard.com.tr/kampanyalarimiz/world-kampanyalari/yapi-kredi-world-ile-mtv-odemelerinde-2-taksit-firsati/s-23/c-9278

Halkbank Paraf 2019 MTV Kampanyası

1 Ocak– 05 Şubat 2019 tarihleri arasında Halkbank İnternet Şubesi’nden, Halkbank Mobil, Halkbank Dialog’dan ya da gib.gov.tr’den gerçekleştirilecek MTV ödemeleri 3 taksit olarak gerçekleşecektir.

Detaylı bilgi için https://www.parafcard.com.tr/17003-mtv_kampanyasi4

Ziraat Bankası Bankkart Combo MTV Ödeme Kampanyası

01 -31 Ocak 2019 tarihleri arasında Bankkart Combo ile  ATM, GİB, İnternet bankacılığı ve Bankkart Mobil kanalları üzerinden yapılacak 100 TL ve üzeri MTV ödemeleri 3 taksite bölünecektir.

https://www.bankkart.com.tr/kampanyalar/genel-kampanyalar/mtv-kampanyasi

KuveytTürk MTV Ödeme Kampanyası

Kampanya 31 Ocak 2019’a kadar Sağlam Kart, Sale Plus, Seyyah Kart ve Özel Bankacılık kredi kartları ile yapılacak ödemelerde geçerlidir.

https://www.kuveytturk.com.tr/kampanyalar/mtv-odemeniz-vade-farksiz-3-taksit

QNB Finansbank CardFinans MTV Ödeme Kampanyası

Ocak ayı boyunca CardFinans’ınız ile yapılacak Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerine 2 taksit fırsatı! Ödemelerinizi QNB Finansbank web sitesinden, www.gib.gov.tr, İnternet/Cep şubemizden, bireysel çağrı merkezimizden veya şubelerimizden yapabilirsiniz.

https://www.cardfinans.com/cardfinans-kullanin/kampanyalar/kamp10104/cardfinansinizla-motorlu-tasitlar-vergisi-2-taksi.aspx?ref?ref=WEB_ASBO

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Borsa Saatleri 2019

Borsa Açılış Kapanış Saatleri 2019

Borsalar, belirli saatler arasında hizmet sunmaktadır. Ayrıca borsada yapılan işlemler de belirli saat aralıklarında yapılmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir