Home / Bilgiler / Mikrokredi Nasıl Alınır?

Mikrokredi Nasıl Alınır?

Son yıllarda kadınların iş hayatında daha aktif olabilmesi adına çıkarılan teşviklerden birisi de Mikrokredi olmaktadır. Peki, mikrokredi nasıl alınır? Bu yazımızda mikrokredinin ne olduğundan nasıl alındığından ve kimler tarafından hangi şartlarda verildiğinden bahsedeceğiz.

Mikrokredi Nedir?

TGMP ( Türkiye Grameen Mikrofinans Programı), kadınların ticari faaliyetlerde ve iş hayatında daha fazla rol alması amacıyla finans desteği sağlayan yarı özel bir kurulu olarak faaliyet göstermektedir. Ülkemizdeki mikro finans mikro kredi işlerini yürüten bu kuruluş, kadın girişimcileri ve kadınlar tarafından kurulup işletilen işletmeleri mikrokredi vererek desteklemektedir. Sadece kadınlar tarafından alınabilen ve iş hayatında kullanılabilen bu kredi çeşidine mikrokredi denilmektedir. Anlaşılacağı üzere mikrokredi sadece kadınlara verilmektedir ve TGMP, bu iş için ülkemizdeki tek yetkili kuruluştur.

Mikrokredi Alma Şartları ve Aşamaları Nasıldır?

Yazımızın başında genel olarak bahsettiğimiz Mikrokredi, nasıl alınır, süreç nasıl işler şimdi de onlardan bahsedelim.

  • Mikrokredi almak için en az 5 kişilik kadın girişimci olması gereklidir.
  • Bu girişimciler arasında anne – kız, kardeş, hala, görümce, kuzen, yeğen, gelin – kaynana gibi akrabalık ilişkileri bulunmaması gerekir.
  • Yaşadığınız bölgede yer alması daha evla olan bu kadınların ortak bir iş fikri olması şarttır.
  • TGMP sorumlusu ilgili kişiye girişim fikri anlatılarak ikna edilmelidir.
  • Bu birlikteliğin gerçekleştirmek istediği iş fikri için ne kadar nakite ihtiyaç duyulduğu belirtilmelidir.
  • Başvurunun olumlu karşılanması durumunda girişimci kişilere 3 gün süren bir eğitim verilir. Bu eğitimden sonra almış oldukları krediyi nasıl ve ne şekilde geri ödeyecekleri konusunda bilgilendirme yapılacaktır.
  • Tüm bunların ardından girişimci hanımların istediği kredi tutarı TGMP tarafından ne kadar uygun görülürse o kadar kredi kullanıma açılacaktır.
  • İlk müracaatta verilecek olan kredi miktarı 1000 TL’dir. Birden fazla mikrokredi başvurusu yapılabilir. Fakat her başvuruda bir önceki borcun tamamen ve aksatılmadan ödenmiş olması gerekmektedir.
İlgili  Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu ve Gerekli Evraklar

Mikro kredi nasıl alınır diye merak eden hanımlar daha detaylı bilgi için yaşadıkları ilçe veya il merkezlerinde yer alan TGMP şubelerine müracaat edebilirler.

Bir önceki yazımız olan Kosgeb Kredi Başvurusu için Gerekli Evraklar başlıklı makalemizde kosgeb destek kredisi, kosgeb kredi başvur ve kosgeb kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir