Home / Kredi Notu / Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu; bankalarla ilişik içinde olan bireylerin finansal geçmişlerine ve finansal kayıtlarına göre bankalar tarafından ne kadar güvenilir olduğuna dair verilmiş olan bir nottur. Kredi notu; bankaların kredi verme aşamasında ya da kredi kartı verme aşamasında ilk baktıkları etkendir. Yani iyi bir kredi notunuz bulunuyorsa bankalar size gönül rahatlığı ile kredi verecektir. Ancak kredi notunuz pek de iç açıcı değilse; o halde bankalar da sizlere kredi vermekten fazlasıyla çekinecektir.

Kredi Puanı Yükseltme

Kredi notunun yükselmesi ya da düşmesi bu anlamda çok önem taşımaktadır. Vatandaşların yapmış oldukları en büyük hata; kredi notları düşükken bir kez daha hatta birkaç kez daha kredi başvurusunda bulunup, ret cevabı alarak kredi notlarını düşürmek olmaktadır. Yapılan her kredi başvurusundan ret cevabı alındığında ya da yapılan her kredi kartı başvurusundan ret cevabı alındığında kredi notunda düşüş meydana gelmektedir. Kredi notunun düşmesi ise büyük bir dezavantajdır. Alabileceğiniz kredilerin önüne de bu şekilde taş koymuş olursunuz. Kredi notunuzu öğrenmeli ve kredi notunuz yükselene denk kredi başvurusunda bulunmamalısınız. Kredi notunuzu bu süreç içinde yükseltici yollar izlemelisiniz. Peki, kredi notunuzu nasıl öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuz asıl olarak öğrenebileceğiniz birçok yol bulunmaktadır. Kredi notunuzu öğrenmeniz için merkez bankası kredi notu sorgulama yolunu tercih edebilirsiniz. Merkez bankası web sitesi üzerinden yalnızca TC kimlik numaranız ile ve cep telefonunuza gelecek olan bir sms deki onay kodu ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmenizden sonra izleyeceğiniz yollarda büyük önem taşımaktadır.

İlgili  Kredi Kartı İptali İçin Ne Yapılmalıdır

Kredi Notunuz Düşükse

Mesela kredi notunuz düşük çıkmışsa; o halde hiç kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmamalısınız. Mevcut borçlarınız bulunuyorsa bu borçlarınızı kapamaya bakmalısınız. Eğer ki toplu bir şekilde ödeyemiyorsanız; yapılandırma yoluna gitmelisiniz. Kredi borcunuzu yapılandırmalı ve ona göre ödemesini yapmalısınız. Kredi borcunuzu yapılandırdıktan sonra düzenli bir şekilde ödeme gerçekleştirirseniz kredi notunuz yükselecektir. Ayrıca doğalgaz, internet, elektrik, su faturası gibi faturaları da otomatik ödeme talimatına bağlarsanız kredi notunuzun yükselmesi konusunda büyük avantajı olacağı kati suretle mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir