Home / Bilgiler / Merkez Bankası Faiz Oranları 2018

Merkez Bankası Faiz Oranları 2018

Merkez Bankası Faiz Oranları 2016

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası A.Ş. banknot ihraç etme yetkisini elinde bulunduran, Türkiye Cumhuriyeti Devleti politikasında para ve kredi alanında görev üstlenen, devletin hem iktisadi danışmanlığını hem de mali danışmanlığını üzerinde taşıyan, ayrıca kâğıt para basma hakkını da elinde bulunduran özel bir kuruluştur. Buna ek olarak darphane de basılmış olan demir paraların tedavülünü yapmak da yine merkez bankasının görevleri arasındadır.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası A. Ş. Elinde birçok önemli etken bulundurmaktadır. Merkez bankasının elinde bulundurdukları arasında Elektronik Fon Servisi anlamına gelen EFT ve Elektronik Menkul Kıymet Transferi anlamına gelen (EMKT)’yi bulundurmaktadır.

Merkez bankasının her ilde şubesi bulunmamaktadır. Merkez bankasının toplamda 21 ilde şubesi bulunmakta olup bu iller; Adana, Antalya, Bursa, Ankara, Samsun, Trabzon, Van, Edirne, Denizli, Diyarbakır, Konya, Mersin, Malatya, Gaziantep, Erzurum, Eskişehir, İskenderun, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Kayseri’dir.

Merkez bankası Türkiye ekonomisinde ve Türkiye ekonomi hareketlenmesinde büyük bir öneme sahiptir. Merkez bankasının bu denli önemli olmasının sebebi ekonomi ile ilgili birçok durumda da belirleyici bir unsur olmasından kaynaklanmaktadır. Mesela faiz oranlarını belirleyen de yine merkez bankasıdır.

2016 yılında faiz oranlarının belirlenmesi için şubat ayında merkez bankası toplantısı yapılmıştır. Ve bu toplantı sonucunda 2016 yılı faiz oranları saptanmıştır. Merkez bankasının belirlemiş olduğu faizler şu şekildedir;

Gecelik Borçlanma Faizi – 7,50

İlgili  Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018

Bir hafta vadeli repo ihale faizi – 7,5

Borç verme faiz oranı – 12

Faiz üst bandı – 10,50

Yukarıdaki faiz oranları 2016 yılı için belirlenen faiz oranlarıdır. Ancak tabi ki bu faiz oranları 2015 yılında bu şekilde değildi. Peki, 2015 yılından 2016 yılına nasıl bir değişim gerçekleşti? Faiz üst bandı 35,50 den 10,50’ye düştü. 25 puanlık bu çekim vatandaşları hayli şaşırttı. Merkez Bankası borç verme faiz oranı üzerinde ufacık bir oynama yaptı. Borç verme faiz oranını 12,25’ten 12’ye çekti. Merkez bankası gecelik borçlanma faizi üzerinde de ufacık bir oynama yaptı. Bu kez yaptığı oynama aşağı oynama değil, yukarı oynama oldu. Gecelik borçlanma faizi 7,25’ten 7,50’ye çıktı.

 

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir