Home / Bilgiler / Menkul Kıymet Nedir?

Menkul Kıymet Nedir?

Menkul Kıymet

Bu yazımızda sizlere Menkul Kıymet Nedir sorusunun cevabını vereceğiz. Varlığa dayalı menkul kıymet olarak da bilinen Menkul kıymet değiş tokuş edilebilen ve devredilebilen finansal değeri olan enstrümanlara verilen isimdir. Menkul kıymetler seri halinde çıkarılabilen, belli bir tutarı temsil eden, yatırım aracı olarak kullanılabilen, dönemsel gelir getirici, misli nitelikte, ortaklık ya da alacaklılık sağlayan, ibareleri aynı olan ve koşulları kurul tarafından belirlenen kıymetli evraklar olarak da bilinen.

Menkul Kıymet Unsurları

Menkul kıymet tanımında ön plana çıkan en önemli nokta kıymetli evrak olmaları olgusudur. Kıymetli evrak niteliğinde yer alan bir belgenin temsil etmiş olduğu hak belgeden farklı olarak kullanılamayacağı ve devredilemeyeceği gibi hakkı elde tutarak belgeyi devretme de söz konusu değildir. Bu gibi bir hak ancak ve ancak senet ibraz edilmek suretiyle kullanılmaktadır ve senedin devredilmesi ile devredilebilir. Menkul Kıymet Nedir konulu yazımıza devam edersek standart ve yuvarlak bir meblağ belirli şekilde koşullara haiz kıymetler olarak geçmektedirler.

Çok sayıda ihraç edilip halka arz edilmiş olan kitle senetleridir. Bono, poliçe gibi tek bir ticari ilişki için düzenlenememektedirler. Az ya da çok devamlılık arz etmekle beraber, alacak veya ortaklık hakları da temsil edilmektedir. Periyodik yani dönemsel gelir sağlamakla birlikte her birinin bir itibari yani nominal – üzerinde yazılı değeri, bir de piyasada arz ve talep ile oluşturulan piyasa değeri bulunmaktadır. Tahviller ihraç eden tüzel kişi tarafınca vade sonunda nominal değerler üzerinden ödendiklerinden piyasa değerleri genel olarak nominal değerin fazla altında ya da üstünde oluşmazlar.

İlgili  Bankalar Birliği Hakem Heyeti Nedir?

Menkul kıymetler nama ve hamiline yazılı olabilmektedirler. Hamiline yazılı kıymetler para gibidir, kimin elinde ise onun malı sayılmaktadır. Kısaca Menkul Kıymet Nedir sorusuna yatırım amacı ile kullanılır diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir