Home / Kredi / Krediler / Memur Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Memur Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Memur kredi borcunu ödemezse ne olur sorusu pek çok memurun merak ettiği konuların başında gelmektedir. Düşük ücretli memurlardan yüksek ücretli memurlara kadar pek çok memur çektiği kredi oranına göre kredi borcunu ödeyememe durumuna düşebilir. Bankalar düzenli bir geliri olan ve işini kaybetme riski çok az olan devlet memurlarına rahatça kredi verebilmektedirler. Düzenli gelir sahibi olan ve banka kredi notu da uygun olan bir kişinin kredi alması önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Bankalar kredi işlemlerinde verdikleri tutarın kişinin tüm harcamalarını göz önünde bulundurarak maaşlarının belli bir tutarını kapsamasını sağlamaktadırlar. Ödeme zorluğuna düşülmemesi için uygulanan bu sistem ne olursa olsun her zaman geçerli olamamakta bazı kişiler her şeye rağmen ödeme zorluğuna düşebilmektedir.

KREDİ BORCUNU ÖDEYEMEYEN MEMURA UYGULANACAK PROSEDÜRLER

Öncelikle banka gecikmeyi takip eden günlerde telefonla arayarak ya da SMS yoluyla kredi ödemesinde gecikme yaşandığını ilgili tüketiciye bildirir. Bu bildirimin ardından kişi ödemesini yaparsa banka tekrar arama işleminde bulunmaz. Ancak ödeme hala yapılmamışsa bir ay süre sonuna kadar banka tekrarlar halinde memuru arar ve borcunu hatırlatır. Biray süresi aşıldığında bankalar hala bir yaptırım uygulamazlar ancak bu sefer krediyi ödemeyen kişiden belirli bir tarih alma yoluna gitmeye çalışırlar. İki ayın tamamlanmasının ardından banka kredi borcunu yapılandırmak için tüketiciyle tekrar irtibata geçer. Genellikle 2 ila 3 ay arasındaki bir zamanda yapılan bu işlemde artık borcun tamamı banka tarafından talep edilmektedir. Yeni bir yapılandırma sürecinin sonunda iş icraya yansımadan borcun ödenmesi hususunda anlaşmaya gidilebilir. Ancak bu duruma gelmiş bir borç için krediyi kullanan tüketiciden yüksek faizler istenmektedir.

İlgili  Taşıt Kredisini Ödemezsem Ne Olur?

3 AYI GEÇMİŞ VE YAPILANDIRILMAMIŞ BORÇLAR

90 gün süresinin dolmasına rağmen memur kredi borcunu ödeyemezse ne olur? Bu sürenin geçmesini takiben eğer bir yapılandırma anlaşması da banka tarafından önerilmediyse borç için yasal işlem başlatılır. Bir ihbar mektubu gönderilerek 7 gün içerisinde borcun tamamının ödenmesi istenir. İhbar mektubuna her hangi bir itiraz yapılmazsa veya borcun tamamı ödenmezse borçlu için icra işlemi başlatılır. Memurlar da bu durum maaşlarının belli bir bölümüne haciz konulması şeklinde olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde faiz oranları, konut kredisi ve konut kredisi faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018

Son Güncelleme : 17.09.2018 İçindekiler1 Konut Kredisi Faizleri 20182 Bazı Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir