Home / Bankalar / Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Masrafsız Kredi Veren Bankalar

En Uygun Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Nakit para gerektiğinde ilk başvurulan yolların başında bankalar gelmektedir. İhtiyaç durumunda ilk başvurulan yer olan bankalar da ise bazı durumlarda başvuru için veya kredi çekmek için dosya masrafı adı altında bir ücret çıkarmaktadırlar.

Dosya Masrafı Nedir?

Dosya masrafı aslında avukatlıkta kullanılan bir terimdir. Yapılması gereken iş için yapılan harcamaların temin edilmesi durumuna adı verilen dosya masrafı, bankacılık da kredi çekilmeden önceki masrafların temin edilmesi olarak kullanılır. Kredi çekilmeden önce imzalanan sözleşme de adı geçen ve ödenmesi zorunlu bir bedel olan dosya masrafı, son zamanlarda pek çok banka tarafından tahsis edilmemeye başlanmıştır.

Dosya Masrafsız Kredi Kullanma

En başından beri adil bir uygulama olmadığı için ve haksız kazanç sağladığı için eleştirilen dosya masrafı, artık birçok banka tarafından alınmamaktadır. Hatta kredi kullanmak isteyen kişiler özellikle, masraf almayan bankaları tercih etmektedir.

Kişi bankaya kredi çekmek için gittiğinde genel olarak görevliler tarafından sunulan iki seçenek ile karşılaşır. Bu seçenekler, dosya masraflı kredi ve dosya masrafsız kredilerdir. Dosya masrafı alınmayan kredi de faiz oranları, diğer seçeneğe göre bir miktar daha yüksek olabilmektedir. Bunun sebebi ise harcanan dosya masrafını müşteriden faiz yolu ile temin etmektedir. Bu sebeple özellikle kredi için başvuran banka müşterileri önlerine sunulan seçenekleri değerlendirirken faiz oranlarına ve ödeyecekleri miktarlara dikkat etmeli ve ona göre hesap yapmalıdır.

İlgili  Bankalarda Unutulan Parayı Sorgulama

Dosya Masrafı Almayan Bankalar Hangileridir?

Son zamanlarda dosya masraflarının zorunluluk olma halinden kalkması pek çok bankanın bu konuda önlem almasını sağlamıştır. Bankalar, dosya masrafı verilmeyen kredilerin daha fazla tercih edildiklerini gördüklerinden dolayı artık dosya masrafı alımını kaldırmış ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya başlamışlardır.

Dosya masrafı almayan bankalar arasında, HSBC, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bank, Garanti Bankası ve Denizbank gibi bankalar yer almaktadır. Bu bankaları tercih etmek isteyen müşteriler, banka görevlileri ile görüşüp dosya masrafsız seçenekleri de değerlendirebilirler. Ancak daha önce de bahsedildiği gibi dosya masrafsız kredilerin faiz oranları daha yüksek olabilmektedir. Bu durumun tek avantajı ise ödenecek dosya masrafının aylara yayılması ve kimseyi zor durumda bırakmadan yavaş yavaş ödenmesidir.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Hsbc Eft Saatleri 2019

Bankalardan bir tanesi olan HSBC, günümüzde turuncu bankalar renginden olan bir bankadır. Bankanın müşterileri genelde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir