Home / SGK / Malulen Emekli Nasıl Olunur? Malulen Emeklilik Şartları Nedir?

Malulen Emekli Nasıl Olunur? Malulen Emeklilik Şartları Nedir?

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emeklilik şartları kişilerin bu anlamda belirli özelliklerine uygun olarak değişmektedir. Malulen emeklilik için gerekli olan sakatlık yüzdesinin mutlaka bulunması gerekmektedir. İşverenin veya sigortalının kendisi tarafından çıkarılan raporda iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda meslekten kazanma gücünün yaklaşık olarak % 60’ ının yok olması koşulu aranmaktadır. Bu durumun kurum sağlık kurulunca da tespitinin şartı aranacaktır. Malulen emekli olabilmek için bir diğer şart ise en az on yıldan beri sigortalı bulunup toplam olarak belirli bir iş günü kapsamında bakıma muhtaç kişiler için uygulanmaktadır. 1800 iş günü içinde başka birinin bakımına muhtaç olacak derecede olan kişilerin sigortalılık süresi de aranmamaktadır.

SGK Malülen Emeklilik Şartları

Malulen emeklilik şartları kapsamında dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ve şart ise yaşlılık ve ölüm gibi sigortaları pirimi bildirilmiş olması da gerekmektedir. Bakıma muhtaç olan malul kavramı ise bu konuda değişiklik arz etmektedir. Özürlü kavramı ve hastalık listesi kurumlar tarafından belirli şartlara tabi olmaktadır. Bunlar içinde önemlileri ise ruh sağlığını ve psikolojisini kaybeden kişilerin, iki elin kaybı, görme kaybı gibi maddeler söz konusu olmaktadır. Bunlara ek olarak solunum yetmezliği nedeni ile cihaza bağlı olacak kişilerin de malulen emekli olması konusunda yardımcı olunmaktadır.

İlgili  Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Yeni Yasaya Göre Malulen Emeklilik Şartları

Malulen emekli olma şartları genel olarak on yıllık sigorta süresine sahip olunmasını gerektirmektedir, malulen emekli olabilmek için aynı zamanda % 60 oranında bir maluliyet sağlanması gerekecektir. Kişi bakıma muhtaç olma süresinin 1800 olması durumunda da yine sigortalılık süresine bakılması durumu söz konusu değildir. Bir diğer şart ise 4 B malulen emeklilik şartlarının uygulanması durumudur. Malulen emekli olan kişiler için belirli meslek gruplarında olma şartının aranması da söz konusu olabilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? 2019

İçindekiler1 Tamamlayıcı Sağlık Sigortası1.1 Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajı Nedir?1.2 Teminat Türleri2 Sigorta Nasıl Yaptırılır? Tamamlayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir