Home / Bilgiler / Mal Beyanı Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Mal Beyanı Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Bu yazımızda milyonlarca kamu çalışanını yakından ilgilendiren ve belirli aralıklarla yapılması gereken mal bildiriminden bahsedeceğiz. Kamu personelleri normal şartlar altında her 5 yılda bir defa mahsus olmak üzere mal bildirimi dilekçesi verirler. Bu dilekçede kendileri, eşleri ve c-velayet ettiği çocukları ile ilgili bilgiler yer alır. Mal Beyanı Dilekçesi Nasıl Doldurulur şimdi de ondan bahsedelim.

Mal beyanı dilekçesi sonu sıfır ve beş ile biten yıllarda yapılması gereken yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluk ile kamu çalışanlarının şeffaf olması sağlanır. 6183 Sayılı Kanunun 59. Maddesi ile düzenlenen kapsamda kamu personelleri tüm kazançlarını ve gelirlerini, detaylarını anlatacak şekilde sahip olduğu mallarını, alacaklarını ve diğer haklarını, yaşam şekline göre geçim kaynaklarını ve sahip olduğu tüm borçlar ile nereye / kime olduğunu açık açık beyan eder. Kamu personelinin yanı sıra yasada belirtilen siyasi parti liderleri ve gazeteciler gibi meslek gruplarına mensup vatandaşlar da mal bildirimi yapmak zorundadır. Mal bildirim formu denilen dilekçe ile birlikte ilgili alanların doldurularak bağlı olunan kuruma gönderilmesi gerekir. Bu dilekçe kişinin özlük dosyasında tutulur ve ihtiyaç halinde açılarak bakılır. Her 5 yılda bir doldurulan bu beyannamenin haricinde gerekli durumlarda ek bildirim yapılması gerekmektedir. Bu konuda çoğu zaman yanlışlıklar yapılmaktadır ve pek çok kişinin ceza almasına hatta memuriyeti ile ilgili sıkıntılar yaşamasına kadar uzanabilmektedir. Bu nedenle mal beyanının ne zaman ve nasıl yapılacağını çok iyi bilmek gerekmektedir. Yazımızın devamında mal beyanı dilekçesi nasıl doldurulur hep birlikte bakalım:

İlgili  Motorlu Araçlar Vergisi Borcunu Kredi Kartı İle Ödemek

Mal beyanı dilekçesinde 8 ana bölüm bulunmaktadır. İlk bölümde beyanda bulunacak olan kişinin kimlik bilgileri yer almaktadır. İkinci bölümde ise taşınmaz mallarla ilgili değeri, cinsi, hisse miktarı ve edinme tarihi gibi bilgiler bulunmaktadır. 3. Bölümde kooperatif ile ilgili alan yer alırken 4. Bölümde taşınır mallara ait araç bilgileri, marka ve modeli, edinme yılı, değeri ve diğer taşınır mallara ait açıklamalar doldurulur. 5. Bölümde bankada ve diğer yerlerde bulunan menkul değerler, 6. Bölümde de altın ve mücevherata ait veriler yazılır. 7. Bölümde borç ve alacak bilgileri yer alır. 8. Ve son bölümde ise haklar ve beyanı gerekli görülen diğer varlıklar doldurulur. Son olarak ise mal beyanı dilekçesi nasıl doldurulur diye merak eden ve anlattıklarımıza göre dolduran bildirim sahibi adını, soyadını, tarihi yazar ve imzalayarak kapalı bir zarf içinde kurumuna teslim eder.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir