Home / Kredi / Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim? 2019

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim? 2019

Kredi başvurularınız da geçmiş dönem ödeme düzeniniz kredinizin onay aşamasında en etkili kriterlerden biri. Ancak bankalar geçmiş borçlarınızı düzenli ödemiş olsanız bile size istediğiniz krediyi vermeyebilirler.

Kredi kullandırma aşamasında bankaların dikkate aldıkları geçmiş dönem ödemeleri, mevcut borçluluk durumu ve risk durumunu ve kredi notu gibi kriterlerin yanında ayrıca gelirinizin aldığınız krediyi ödemeye yetip yetmeyeceğine de bakılmaktadır. Aldığınız maaş başvurduğunuz kredi miktarını ödemeye yetmiyorsa kredinize onay verilmeyecektir.

Bankalar Gelire Göre Kredi Miktarını Nasıl Belirliyor?

Bankalar kredi taksitlerinizin maaşınızın %40 ile %60 arasında olup olmadığına bakarak kullandırılacak kredi miktarına karar verirler. Kredi taksitlerinizin aylık ödemesi gelirinizin %60’ının üzerindeyse kredinize ödeme güçlüğü yaşayacağınız düşünülür ve kredinize onay çıkma olasılığı düşer. Bankaya kredi başvurunuzu yaparken aylık gelirinizin %60’ının altında aylık ödeme planlayacak şekilde başvurunuzu yaptığınızda onaya engel farklı bir durum söz konusu değilse krediniz onayı çıkacaktır.

Bankalar Sadece Maaşıma Bakarak mı Ödeme İmkanımı Değerlendiriyorlar?

Bankalar ödeme imkanınızı belgelenebilir tüm gelir kalemlerinizi hesaplayarak değerlendirmeye alırlar. Eğer gelir belgesi olarak beyan edeceğiniz tek evrak maaş bordronuz ise maaşınıza göre krediniz belirlenir. Eğer maaş bodronuzun yanında sunabileceğiniz taşınmaz mal geliri, faiz geliri, ek iş geliri vb gelir kaynaklarınız varsa başvurunuz sırasında sorulan aylık geliriniz sorusuna gelirlerinizi toplamını ele alarak cevap vermeniz ve bu gelirlerin hepsini belgeleri ile beraber bankaya sunmanız gerekir. Bu aşamada toplam gelirin %60’ına varacak şekilde aylık taksit planı oluşturularak alacağınız toplam kredi miktarını arttırabilirsiniz.

İlgili  İş Bankası 4402 SMS Kredi

Alabileceğim Kredi Miktarını Bankaya Başvurmadan Öğrenebilir miyim?

Sadece alabileceğiniz kredi miktarınızı öğrenmek istiyorsanız kabataslak bir hesapla alabileceğiniz maksimum kredi miktarınızı aylık gelirinize göre hesaplayabilirsiniz. Tüketici kredileri için bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurulunun kararı ile maksimum 36 ay vade sunmaktadır. Aylık gelirinizin maksimum %60’ı kadar aylık kredi taksidiniz olabileceğine göre 2.500 TL net gelirinizin olduğunu düşünürsek,

Gelirinizin %60 x 36 sizin maksimum alabileceğiniz kredi miktarıdır diyebiliriz. Bu hesaba göre maaşınızın %60 1500 TL’dir. 1500 TLx36=54.000 TL bankalarda herhangi bir risk durumunuz yoksa onaylanacak maksimum tüketici kredisi miktarı olacaktır.

Eğer alacağınız kredi taşıt kredisi olacaksa maksimum vade 48 ay ile sınırlandırılmıştır. Bu doğrultuda maaşınızın yarısı ile 48 ay vadeli alabileceğiniz maksimum taşıt kredisi miktarını oluşturur.

Bu hesaplama en başında belirttiğimiz gibi kabataslak bir hesap olduğundan en doğru bilgiyi başvuru yapacağınız bankadan öğrenebileceğinizi yeniden belirtmek isteriz.

Bir önceki yazımız olan Dul, Yetim ve Özürlü Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaşıma El Konur mu?

İçindekiler1 Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaştan Para Kesilir mi?1.1 Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar1.2 SGK Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir