Home / Genel / Maaşımdan Hiç Para Kalmıyor Demenize Sebep Olan 5 Ana Neden

Maaşımdan Hiç Para Kalmıyor Demenize Sebep Olan 5 Ana Neden

Maaşımdan Hiç Para Kalmıyor Demenize Sebep Olan 5 Ana Neden

Hayat şartları sürekli daha da zorlaşmaya devam ediyor. Eskiden evin harcamaları sadece birkaç kalem iken şimdi bu sayı daha fazla artmış durumda. İnternet giderleri, mobil iletişim giderleri, vs. gibi sonradan eklenen kalemlere örnek verebiliriz. Tabii ki kalemler bu kadar fazla olunca maaşlar da zor yetiyor. Bugünkü yazımızda da bu konu ile ilgili olarak; maaşımdan hiç para kalmıyor demenize neden olan 10 gerçek ile ilgili paylaşımda bulunmaya çalışacağız.

1-Lüks Harcamalar

Günümüzün en büyük sıkıntılarından birisi de lüks harcamalardır. Her geçen gün televizyonlarda, filmlerde, dizilerde lüks harcamalar vatandaşlara daha çok özendirilmektedir. İnsanlar günümüzde kredi çekip; 6 ayda bir telefon değiştirmekte, son model arabalara binmektedir. Aslına bakıldığında maddi durumu müsait olanlar için bu konularda bir beis yoktur ancak işin garibi maddi durumu müsait olmayanlar da bu işlere girişmektedir. Sonrasında da ödenemeyen borçlar ortaya çıkmaktadır.

2- Sürekli Dışarıda Yemek Yemek

Tabii ki ailece ya da tek başımıza da dışarıda yemek yediğimiz olacaktır hatta hatta olmalıdır. Ama bunun makul bir seviyesi olmalıdır. Örneğin aileniz ile ayda 2 kere yemek yemeniz uygun  olabilecektir ancak haftanın 3 günü dışarıda yemek yemek ise cebinize zarar verecektir. En güzeli aylık gelir durumunuza göre bir plan yapıp buna göre sosyal aktiviteleriniz için harcama yapmaktır.

İlgili  Hisse Senedinde Nasıl Kâr Elde Edilir?

3- Borç Planlaması Yapmama

En büyük eksiklerimizden birisi de borçlanmalarımız ile ilgili bir planlama yapmamaktır. Çünkü plansız programsız bütçe yönetmeye kalkmak, direksiyonsuz araba kullanmaya benzemektedir. Bunun sonucunda da eninde sonunda bir duvara toslanacaktır. Plan yaptığımızda hem önümüzü görmüş olacak, hem de sonraki borçlanmalarımızı buna göre ayarlamış olacağız.

4- Taksit Hastalığı

Yine kredi kartlarının hayatımıza girmesi ile birlikte kapıldığımız hastalıklardan birisi de taksit hastalığıdır. Aylık 50 TL taksite girerken düşünmeyiz ve sonunda 10 tane 50 ‘lik taksit bir araya gelip 500 TL olunca bu sefer ben nerede hata yaptım diye dert yanarız. Dolayısıyla kendinize aylık gelirinize göre bir taksit limiti koymalı ve bu limitin üzerine de kesinlikle çıkmamalısınız.

5- Yakıt Gideri

Dünyanın en pahalı akaryakıtlarından birisini kullandığımız hepimizin malumudur. Bu nedenle aylık giderlerimiz arasında yakıt gideri de ciddi bir yer tutmaktadır. Bu konuda alınabilecek en güzel önlem ise toplu ulaşım araçlarını kullanmak olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About admin

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir