Home / Bankalar / Maaş Hesabından Hesap İşletim Ücreti Kesilir mi?

Maaş Hesabından Hesap İşletim Ücreti Kesilir mi?

Bankaların Maaş Hesap Oyunları

Tüm bankalar çalışanlar için maaş alma yoldur. Bunun işin iş verenler için en uygun banka hangisi ise onunla maaş anlaşması yapılır, çalışanlarda o bankada hesap açtırmak zorundadır. Bankalar için hazır müşteri olan bu çalışanlar banka tarafından kredi ve kredi kartı kullanıcı konumunda olan kişilerdir. Maaş hesabı denildiğinde her ay belirli bir aralıkta hesap hareketli olup hesap işletim ücreti almak uygun değildir. Ayrıca hesaplarına otomatik ödeme talimatı verenlerden hesap işletim ücreti alınmaz. Hesap işletim ücreti bankaların müşteri için yaptıkları kağıt ve işlem masrafları olarak alınır. Maaş müşterisi olup hesap işletim ücreti kesilmiş ise banka yönetimine bunu beyan edip kesilen ücret talep edilir. Banka bu kesintiyi geri ödemez ise hakem heyeti üzerinden başvuru yapılarak hesap işletim adına kesilen paranızı alabilirsiniz.

Maaş anlaşması yapıldığında finans yönetimi banka yöneticileri ile ayrıntılı görüşememesi ve bu hesap işletim ücreti ile ilgili çalışanların kafası karışmaması adına gerekli tüm önlemleri almalıdır. Maaş hesabı olan çoğu banka bu hesap işletim ücretini artık almamaktadır. Daha önceleri bu tip olaylar olmuş hakem heyeti şikayetleri ve bu tür olaylar sonrası Bankalar maaş anlaşması ile hesap işletim ücreti almamaktadır. Buna rağmen hesap işletim ücreti kesen banka varsa yanlış yapmaktadır. Maaş sözleşmesi iyi okunmalı orada yapılan kelime oyunları iyi takip edilmelidir. Sık karşılaştığımız bazı durumlar vardır, iki adet otomatik talimat verilmediği durumda hesap kesim ücreti alınır ibaresi gibi bu durumda maaş anlaşması yapan şirket yöneticisi devreye girmeli ve çalışanın yanında olmalıdır.

İlgili  QNB Finansbank Hesap İşletim Ücreti 2018

Maalesef böyle durumlar ile karşılaşılmaktadır. Ama maaş müşterisinden hesap kesim ücreti almak yasal değildir. Maaş müşterisi olan çalışan gözü kapalı olarak bankaların vermiş oldukları sözleşmeleri imzalamamalı, duyarlı olarak incelemeli ve ona göre imzalamalıdır. Fakat maaş müşterisi dışında hesap işletim ücreti alınır hesap kullanılmıyor ise kapatılması mantıklı bir davranış olur. Maaş hesapları hareketli hesaplar olduğundan bankaların işine yarayan hesaplardır. Tüm maaş müşterileri bu tür hesap işletim ücretleri ile karşılaşılır ise bankanız başvurun şayet çözüm yok ise tüketici hakem heyetine başvuru yapıp kesilen paranızı talep edebilirsiniz. Küçük bir miktar deyip geçmeyin hakkınız olan parayı kesen bankadan alın bir dilekçe ile başvuru yaparak.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Yapıkredi Eft Saatleri 2019

Koç grubunun bankalarından bir tanesi olan Yapıkredi bankası mevcut ve yeni müşteri ile hizmet vermeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir