Home / Bilgiler / Maaş Bordrosu Nereden Alınır?

Maaş Bordrosu Nereden Alınır?

Maaş Bordrosu Nereden Alınır?

Maaş bordrosu belirli bir ücret karşılığında kamu kurumlarında ya da özel sektörde çalışan memur ya da işçilerin, çalışmaları karşılığında hak ettikleri ücretin yansıdığı bir tablodur. Maaş bordrosu gelirler ve kesintiler olmak üzere iki kısımdan oluşur. Maaş bordrosu üzerinde bulunan gelirler kısmında çalışanın taban aylığı, yan ödemesi, yapmış olduğu hizmete bağlı olarak özel hizmet tazminatı, fazla çalışma ücreti, eş ve çocuk yardımı, asgari geçim indirimi gibi çalışanın gelirlerini gösterir. Gider kısmında ise çalışanın maaşından toplam gelirinden kesilen vergiler, sosyal güvenlik prim kesintileri ve diğer kesintiler gösterilir. Maaş bordrosu üzerindeki toplam gelirlerden toplam kesintiler çıkarıldığı zaman çalışana nakit olarak ödenecek miktar ortaya çıkmaktadır. Maaş bordrosu kamu kurumlarında maaş mutemetliği tarafından özel işletmelerde ise anlaşmalı muhasebeciler ya da şirket bünyesinde bulunan muhasebeciler tarafından düzenlenmektedir. Memurlar için her ayın 15’inden önce kamu işçileri için her ayın 1’inden önce özel sektör çalışanları için ise işverenin maaş ödemeyi taahhüt ettiği günden önce düzenlenerek ödeme yapılmak üzere kamu kurumları tarafından mal müdürlüklerine, özel sektörde ise şirket veznesine gönderilir.

Maaş Bordrosu Nasıl Düzenlenir?

Maaş bordrosu kamu kuruluşları tarafından güncel olarak kullanılan Maliye Bakanlığı alt yapısı ile oluşturulmuş olan ve online olarak kullanılan Say2000 adlı sisteme ilgili personelin bilgileri girilerek düzenlenir. Bu sisteme giriş yapılırken memurlar için derece ve kademe, görev yeri, görev süresi, hak sahibinin evli ya da bekar olduğu, 6 yaşından büyük ve küçük çocuk sayıları gibi temel bilgiler girilerek düzenlenmektedir. Kamu işçileri için tıpkı memurlarda olduğu gibi bilgi girişleri yapılmaktadır ancak kamu işçilerinde kademe ve derece olmadığından bu bilgiler girilmemektedir. Özel sektör çalışanları için de benzer şekilde sorumlu muhasebeci ya da muhasebe departmanı tarafından özel programlar kullanılarak maaş bordrosu düzenlenmektedir.

İlgili  Yeni Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maaş Bordrosu Ne İşe Yarar?

Maaş bordrosunun en önemli düzenlenme sebebi hak sahibine ödenmesi gereken ücretin tespit edilmesidir. Doğru düzenlenmiş bir maaş bordosu ile hem iş verenin hem de işçinin mali hakları korunmuş olur. Maaş bordrosuna doğru veriler girilerek hem kamunun ve işverenin fazladan para ödemesi engellenir, hem de hak sahiplerinin hak ettikleri ücreti almaları sağlanır. Kendisine ödenen maaş hakkında şüphe ya da itirazı olan hak sahiplerinin haklarında düzenlenen maaş bordrosunu temin ederek herhangi bir yanlışlık olup olmadığını tespit etmeleri mümkündür. Ayrıca yine çeşitli sebeplerle maaş bordrosuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada karşımıza maaş bordrosu nereden alınır sorusu çıkmaktadır.

Maaş Bordrosu Nerede Kullanılır?

Maaş bordrosunun düzenlenme amacı dışında en çok kullanıldığı alan bankacılık sektörüdür. Herhangi bir bankadan kredi kullanmak ya da kredi kartı almak isteyen kişilerden banka tarafından gelirlerinin tespit edilmesi amacı ile maaş bordrosu talep edilmektedir. Bankalar maaş bordrosuna bakarak kredi talep eden kişinin aylık net kazancını tespit eder ve bu gelir oranında kredi imkanı tanırlar. Bankacılık sektörü dışında ev kiralama işlemi sırasında ev sahibi tarafından, taksitli alışveriş yaparken iş yeri sahibi tarafından ve çok çeşitli sebeplerle zaman zaman maaş bordrosu temin etmek gerekmektedir.

Maaş Bordrosu Nereden Alınır?

Maaş bordrosu almanın birçok yolu olduğu gibi maaş bordrosu nereden alınır sorusunun da birçok cevabı vardır. Kamu çalışanları maaş bordrolarını almak için çalıştıkları kurumun maaş mutemetliği servisine başvurarak maaş bordrosunu hangi amaçla ya da hangi kuruma vermek üzere aldıklarını belirterek imzalı maaş bordrosu örneğini alabilmektedir. Kamu işçileri de yine çalıştıkları kamu kurumunun muhasebat servisine başvurarak aynı şekilde maaş bordrolarını alabilmektedir. Özel sektör çalışanları, çalıştıkları firma bünyesinde bulunan muhasebat servisinden ya da şirket bünyesinde muhasebat servisi bulunmuyorsa şirketin anlaşmalı olduğu muhasebeciden maaş bordrolarını temin edebilmektedir. Maaş bordrosu almanın en kolay yolu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlet sistemine giriş yaparak online olarak maaş bordrosunu temin etmektir. Maaş bordrosu nereden alınır sorusunun ilk akla gelen cevabı da online hizmettir. E devlet şifresini bilmeyenler için ise Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası, memuriyet ve emekli sicil numarası girilerek online olarak maaş bordrosu alınabilmektedir. Maliye Bakanlığı tarafından sunulan bu hizmet e-bordro olarak adlandırılmıştır. İnternete bağlanabilen herhangi bir bilgisayar ya da akıllı telefon ile e-bordro sistemine giriş yaparak çok kısa bir sürede ve güvenli bir şekilde maaş bordrosu temin edilebilmektedir. Maaş bordrosu nereden alınır sorusuna verilebilecek en pratik cevap e-bordro uygulamasıdır. Kamuda çalışan memurlar için her ayın 15 inden önce maaş bordrosu düzenlenmekte ve her ayın 15 inde bu bordrolar sistem üzerinde görüntülenmektedir.

İlgili  Hangi Bankalar Öğrencilere Kredi Kartı Veriyor?

İnternet Üzerinden Maaş Bordrosu Almak Güvenli Midir?

Herhangi bir arama motoruna maaş bordrosu nereden alınır yazdığımızda karşımıza binlerce hatta milyonlarca sayfa çıkmaktadır. Maaş bordrosu sorgulaması yapabilmek için bazı kişisel bilgiler girilmesi gerektiğinden herhangi bir güvenlik zafiyeti oluşmaması adına mutlak surette sorgulama yapacağımız internet sitesinin kamu kurumlarına ait olduğuna emin olmak gerekmektedir. Aksi taktirde maaş bordrosu nereden alınır sorusuna cevap ararken mağduriyet yaşanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir