Home / Bilgiler / Lojistik Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Lojistik Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Bir işletmenin en önemli iş kollarından birisi lojistiktir. Ürünlerin veya hizmetlerin istenilen zamanda istenilen yerde olması gerekir. Bunun da elbette bir maliyeti bulunmaktadır. Peki, lojistik maliyeti nasıl hesaplanır? Bu yazımızda lojistik maliyetinin nasıl hesaplanacağı hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız.

Yürüme mesafesinde olan ve boyutu küçük olan eşyaları taşımak insan gücü dışında ekstra bir güç veya maliyet gerektirmeyebilir. Fakat her zaman ürünleri veya hizmeti istenilen yere götürmek bu kadar masrafsız ve yakın mesafede olmayabilir. Bu durumda taşıma işlemi için büyük miktarlarda maliyet gerekebilir. Bu maliyetin en iyi şekilde hesaplanarak planlanması gerekir. Bir işletmenin kar etmek için her zaman planlı ve programlı olmasını göz önünde bulundurduğumuzda lojistik işlemlerini de bu çerçevede ele alınması gerektiğini rahatlıkla görebiliriz. Peki, lojistik maliyeti nasıl hesaplanır? Aşağıda yer alan adımları gerçekleştirdiğimiz zaman lojistik için gerekli olan maliyeti kolaylıkla planlayabiliriz.

Lojistik Maliyeti Hesaplama Adımları

– Taşınacak olan ürünlerin gideceği mesafeyi belirleyin. Bu mesafeyi km cinsinden hesapladığınızda katedeceğiniz yol uzunluğu ortaya çıkacaktır.

– Taşınacak olan eşyaların boyutunu yani ne kadar büyüklükte bir taşıma aracı ile taşınabileceğini belirleyin. Böylece işinizi görebileceğiniz en ideal aracı belirleyebilirsiniz. Taşınacak olan şeyler için çok büyük bir araç kiralamak maliyeti fuzuli olarak arttıracaktır. Sığmayacak kadar küçük olması da tek seferde taşınamayarak ekstradan masrafa neden olur.

İlgili  Paykasa Kart Nedir Nasıl Satın Alınır?

– Taşıma işleminin ne kadar süre içerisinde gerçekleşeceğini fazla hayalperest olmadan gerçeğe yakın bir şekilde hesaplayın. Bu şekilde bir hesaplama yapmak araç kiralandığı zaman sefer başına değil de süre olarak kiralama yapıldığında önemli olacaktır.

– Kiralama sadece araç kiralanacak ise bu durumda araç için gerekli olan yakıt miktarının da hesaplanarak en uygun şekilde tedarik edilmesi gerekecektir.

Tüm bahsettiğimiz durumların yanı sıra lojistik maliyeti nasıl hesaplanır sorusuna cevap verirken son olarak öngörülemeyen durumların da meydana gelebileceğini göz önünde bulundurarak bir miktar da onlar için ayrılması mantıklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

2019’da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak

İçindekiler1 Banka Personel Alımı Sınavları 20192 Bankacı Nasıl Olunur? Banka Personel Alımı Sınavları 2019 Banka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir