Home / Bilgiler / Limit Aşım Ücreti Ne Demek?

Limit Aşım Ücreti Ne Demek?

Limit Aşım Ücreti Nedir?

Bankacılıkta limit finansal kurumun belli bir dönem için vermeyi kabul etiği maksimum borç miktarıdır. Kredi limitleri ise ihtiyaç olunan zamanlar için nakit destek sağlanması ve şirketi özellikleri ihtiyaçları belirlenerek bankaların verdiği paket çözümdür. Kredi Kartı Faizi nasıl hesaplanır ve limit aşımı ile ilgili soruların cevabı ise kısaca son ödeme tarihine kadar minimum olan ödemenin yapılmaması durumunda kalan borca sonraki ödeme yapılan tarihe kadar veya sonraki hesap kesimine kadar ödeme yapılmazsa bu aradaki zaman boyunca işletilen faizdir. Limit aşım ücreti ne demek? Sorusunun cevabı ise yapılan harcamaların veya nakit çekim işlemlerinin size tanınan limiti aşması durumunda işletilen faiz tutarıdır. Limit aşımların da faiz tutarı bankalara göre değişiklik göstermektedir.

Bankaların müşterilerin haberleri olmadan veya talimatları olmadan limit artışında bulunmaları ve haberi olmayan müşterinin harcamalarının tutarını hesaplamadan alışveriş yapması sonucu aşılan limit üzerine bankanın uyguladığı faize ve orana olan itirazları devam etmektedir. Bu tür anlaşmazlıkların önüne geçmek ve hem bankanın haksız kazanç elde etmesini engellemek ve müşterinin mağdur durama düşmemesi için çalışmalar yapılmaktadır. Bankaların bu yönteme başvurmasının sebeplerinden biride kredi kartlarında ki büyümenin yavaşlamasıdır. Uzmanların tavsiyesi ise yapılan işlemleri itiraz edilmesi banka ile iletişime geçilerek yapılan işlemlere itiraz edilmesidir. Kredi kartları Kanun’da yapılan düzenlemelere rağmen bankalar kart limitlerinde yapılmayan ilave harcama hakları vererek aşmaya çalışmaktadırlar. Yapılabilecek en uygun davranış ise kartların otomatik limit artışına kapatılması olacaktır. Bankalar ile mutabakatın olumlu sonuç vermemesi durumunda Tüketici derneğine başvurularak izlenmesi gerek yol ile ilgili bilgi alınması gerekmektedir. Bu tür olumsuz durumlar her banka için geçerli değil bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

İlgili  Devlet Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde herkesin birden çok kredi kartına sahip olduğu düşünülecek olursa kredi ve kredi kartları hakkında bilgilenmek ve güncel finans olaylarını takip etmek oldukça önemlidir. Limit aşımı kredi kartları kullanılırken karşılaşılan bir durum olduğu için kart limitleri iyi bilmek ve kart sayılarını azaltarak limiti aşmadan harcama yapmak tatsız sonuçların oluşması engelleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir