Home / Bilgiler / Likidite Nedir?

Likidite Nedir?

Siz değerli okurlarımıza bu yazımızda likidite nedir, neden önemlidir gibi konulardan bahsedeceğiz. Finansal araçlardan birisi olan likiditenin neden bu kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Likidite Nedir?

Para piyasalarından yakından ilgilenenler, paranın çeşitli fonksiyonları olduğunu ve bunlardan en önemlilerinden birisinin de saklama fonksiyonu olduğunu ifade ederler. Çünkü sahip olunan para, satın alma gücünü ifade eden bir kavramdır. Kişi parası olduğunda her an satın alma gerçekleştirebilir. Ya da her an paraya çevirebileceği menkul kıymetleri de satın alarak bir nevi para stoklayabilir. İşte tüm bu parasal güce likidite denilebilir. Ya da terimsel olarak likidite nedir diye sorulduğunda cevaben; Finansal bir ürünün, gayrimenkul ya da menkulün her an paraya çevrilebilme kolaylığıdır denilebilir.

Likiditenin Önemi Nedir?

Paranın ya da her an paraya çevrilebilecek kıymetlerin değerini günümüz koşullarında kavramak daha kolay olmaktadır. Özellikle ticari alanlarda ve para piyasalarında satın alma gücün doğrudan etkilediği için hemen herkes elindeki paraya harcamamak için mümkün olduğunca direnir adeta. Çünkü nakit para ele geçtiği andan itibaren harcanana kadar satın alma gücünü elde tutmayı sağlar.

Likidite denildiğinde akla sadece nakit para gelmemelidir. Hisse senetleri, tahviller, taşınmaz mülkler, değerli madeni takılar ve eşyalar gibi varlıklar da bir nevi likidite kavramına girerler. Çünkü bunlar finansal açıdan bir değer ifade eder ve kısa süre içerisinde nakit paraya çevrilebilirler. Bahsettiğimiz bu varlıklar ve mülkler, paradan daha yüksek bir getiri potansiyeline sahiptir. Bu nedenle en çok tercih edilen yatırım araçları olarak da sıkça kullanılmaktadır. Belli bir parayı nakit olarak tutmaktansa ona karşılık gelen bir varlığı mülk edinmek, zamanla değerinin artacağını göz önünde bulundurduğumuzda daha akıllı bir davranış olacaktır.

İlgili  Banka Maaş Kartım Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Anlaşılacağı üzere likidite nedir diye sorulduğunda en temel anlamıyla sahip olunan varlığın hızlı ve kolay bir şekilde satın alma gücüne çevrilebilmesidir diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Kosgeb Kredi Başvurusu için Gerekli Evraklar başlıklı makalemizde kosgeb destek kredisi, kosgeb kredi başvur ve kosgeb kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir