Home / Bilgiler / KYK Kredisi Başvurusu

KYK Kredisi Başvurusu

KYK Kredisi Başvurusu

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR yada KYK) verdiği öğrenim kredisiyle üniversite öğrencilerine giderlerini karşılama fırsatı sunmaktadır. Heyecanla KYK kredisi başvurusu hakkında bilgiye ihtiyaç duyan öğrenciler doğru bilgiye ulaşma durumundadırlar. Kasım ayı ortalarında başvurular sonuçlanmış olup, ekim ayı dahil olmak üzere ödeme yapılacağı kurum tarafından duyurulmuştur. Bunun için taahhütnamelerin zamanında onaylanması zorunlu tutulmuştur. Bu nedenle süreler kaçırılmadan taahhütnamenin onaylanması büyük önem arz etmektedir. Maddi bakımdan destek amaçlı krediler, kurumun kuruluş amacına uygun olarak her yıl verilmektedir. Öğrenciler e-Devlet’e girerek bu işlemi 21 Kasım’a kadar tamamlamaları gerekiyordu. Taahhütnamenin onayı mobil e-Devlet uygulamasından yapılamamaktaydı. Taahhütnamede kredinin hangi şartlarda kesileceği gibi konular yer alıyor.

KYK Kredisi Başvurusu Hakkında Bilgiler

Kredi geri ödeme süresinin ne zaman başlayacağı, öğrencinin borç ve yükümlülükleri yine söz konusu taahhütnamenin konusunu oluşturmaktadır. Bu nedenle taahhütname KYK kredisi başvurusu hakkında en kritik belge konumundadır. Taahhütnamesi KYK tarafından onaylanan öğrencilerin kasım ayı sonunda ödeme yapılması bekleniyor. Onaylanmayan taahhütnameler üzerine ödeme yapılmamaktadır. Bir sonraki öğrenim yılında, bu öğrenciler tekrar kredi alma şansını yakalayabilirler. Dolayısı ile “bir defa taahhütnamesi onaylanmayanlar bir daha kredi alamaz” şeklinde bir durum söz konusu değildir. Yurt dışında olup da KYK kredisi başvurusu yapanlar için taahhütname onaylattırmada son gün 15 Ocak 2019 olarak belirlenmiştir. Onayların yine e-Devlet üzerinden yapılması zorunludur.

İlgili  Evde Bakım Maaşı ve Engelli Maaşı Ne Kadar?

KYK Kredisi Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lisans öğrenimi görenler için aylık 500 TL kredi bağlanacaktır. Ayrıca lisansüstü öğrenim görenler de kredi kullanmakta olup onlar için aylık 1000 TL burs/kredi bağlanması söz konusudur. Doktora öğrencileri için bu bedel 1.500 TL olarak belirlenmiş olup KYK kredisi başvurusu hakkında bilinmesi gerekli bilgiler arasındadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait internet sitesi üzerinden 2018 – 2019 öğretim yılı kredi veya burs başvuru sonuçları görüntülenebilmektedir. Bunun için TC Kimlik No, Nüfus Cüzdanında belirtilen Aile Sıra No ile Cilt No, Sıra No gibi bilgiler girilmelidir. Ardından ekranda beliren güvenlik kodu da girildikten sonra kredi başvurusu sonucuna erişim sağlanabilir.

KYK kredisi başvuru sonucu: https://sonuc.kyk.gov.tr/

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir