Home / Bilgiler / Krediyi Ödemezsem Haciz Gelir mi

Krediyi Ödemezsem Haciz Gelir mi

Krediyi Ödemezsem Haciz Gelir mi

Karşımıza sıkça çıkan sorulardan birisi de bu. Krediyi ödemezsek ne olur, kredi ödemeleri nasıl gerçekleşir, asgari ödeme nedir, haciz nedir, sizlere bunlar hakkında birkaç bilgi vereceğim.

Kredi kartı borçları için bilindiği üzere asgari üzerinden ödeme yapmak mümkündür. Asgari tutarı ödediğimiz takdirde sorun çıkmadan kartı kullanmaya devam edebiliriz. Fakat sürekli olarak asgari ücreti yatırmak ne gibi sakıncalara sebep olur;

1- Bankaların gözündeki güvenilirlik payı biter. ( Tek bir banka kartı kullansanız bile bütün bankalar yaptığınız işlemleri gözlemleyebilir.)

2- Ödemediğimiz kısım için her ay bankalar tarafından faiz gönderilir. (Yıllık bazda %29 faiz ödememiz gerekir.)

Diyelim ki asgari ücretleri de ödeyemedik, ne olur? Şimdi size bundan biraz bahsedeceğim.

Kredi kartının son ödeme tarihinden sonra ödenmeyen her borç için bir de gecikme faizi bankalar tarafından uygulanmaya başlar.

Genelde 20 günlük bir süre içerisinde asgari tutar ödenirse kart yine kullanılmaya devam edilebilir. Ancak 20 gün sonunda kart kapanacak ve banka sizden borcun tamamını ödemenizi isteyecektir. (Bu süre her banka tarafından farklılık gösterebilir.)

4 aylık bir gecikmeden sonra halen borcunuzu ödeyemiyorsanız banka sizi arayarak 1 haftalık bir ek süre tanır. Bu süre zarfında ya borcun tamamını kapatmalıyız, ya da bankayla görüşüp bu borcu yapılandırmalısınız veya banka tarafından haciz işlemleri uygulamasına geçilecektir.

Örneğin 20.000 liralık kredi kartı borcumuz var diyelim; asgari ödeme tutarı 5000 lira ve biz bunu ödeyemedik. Bankayla anlaşmaya varıp bu borcu yapılandırmak isterseniz 24, hatta 36 aya varan vade ile bu borcu yapılandırabiliriz. Tabi bu yapılandırma günün faiz oranları ile hesaplanarak yapılır ve 20000 liralık borç yaklaşık 30000 TL’yi bulabilmektedir. Fakat sürekli asgari ücreti ödediğiniz takdirde borcu yapılandırmak çok daha mantıklı olacaktır.

İlgili  HSBC Taşıt Kredisi Faiz Oranları

4 aylık süre zarfından sonra hala borcumuzu ödemediğimiz takdirde ve dosyanın avukata teslimine razı olduğumuz takdirde; artık avukatlık ücretleri ve dosya masraflarını da yüklenmek zorunda kalacağız. Avukatlar veya hukuk büroları ilk aşamada tabiri caizse sürekli taciz telefonları ile bizi rahatsız edecektir. Biz bu sarf edilen sözlere çok fazla kulak asmadan şunları düşünmeliyiz;

Mal varlıklarınıza el konulur. Evinize veya iş yerinize haciz gelebilir. Ve maaşınızdan kesinti uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir