Home / Genel / Kredimi Kaç Ay Ödemezsem İcralık Olurum?

Kredimi Kaç Ay Ödemezsem İcralık Olurum?

Kredi Nedir?

Bu yazımızda sizlere kredimi kaç ay ödemezsem icralık olurum sorusunu cevaplandıracağız. Bu kapsamda öncelikle kredi nedir ve ödeme planı nasıl olmalıdır konularında bilgi vermek yararlı olacaktır. Kredi, bankalar tarafından müşterilerine sunulan ve insanların maddi anlamda var olan ihtiyaçlarını gidermeye dönük finansmanlara denmektedir. Ancak bu duruma rağmen bankalardan kredi kullanmamayı şiddetle tavsiye ettiğimizi belirtelim. Fakat ne var ki insan ihtiyaçları bazen bu durumu zorunlu kılabilmektedir.

Kredi Ödeme

Bankalardan zamanında ihtiyaçlar doğrultusunda çekilen krediler bazen ödenemeyebiliyor. Bunda bireysel ya da kurumsal anlamda yaşanan ekonomik sıkıntılar neden olabilmektedir. Kredi ödemelerinin aksaması durumunda bankalar ödeme yapmayan müşterilerini mahkemeye verebilmektedirler. Bunun sonucunda da müşteriler icra ve benzeri gibi durumlarla karşılaşabilmektedirler. İşte bu sorunlardan dolayı biz de kredimi kaç ay ödemezsem icralık olurum sorusunu cevaplandırarak insanların en azından icraya verilmesi konusundaki sınırı bilmelerine yardımcı olmak niyetindeyiz.

Kredi Kaç Ay Ödenmezse İcra Devreye Girer?

Bir bankadan alınan kredi ödeme gününden itibaren 30. günde ödenmezse ilgili banka tarafından bilgilendirme mesajları, e-postaları ve aramaları gelmeye başlar. Bu süre 60. güne kadar devam eder. Eğer bu süre içinde ödeme olmazsa bu kez telefon bankacılığı ve kredi çekilen banka şubesi aracılığı ile aramalara gerçekleştirilir. Ta ki 90. güne kadar bu şekilde devam eder. Ödeme yine gerçekleşmezse artık 91. günden itibaren idari takip başlatılır. İdari süresince müşteriye son bir 7 günlük ödeme süresi verilir. Eğer bu 7 günlük sürede ödeme olursa idari takip sonlandırılır. Aksi halde 91. günden itibaren icra işlemi devreye girer. Kredimi kaç ay ödemezsem icralık olurum konusunda hazırladığımız bu yazı ile kredi ödemelerinizde icraya düşmemek için gereken süre hakkında bilgi verilmiştir.

İlgili  İşbankası Kredi Kartı İptali

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz? başlıklı makalemizde Kredim Neden onaylanmıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Taşıt Kredi Limiti Ne Kadar Olur?

Kredi türlerinin hepsinde krediyi kullanacak kişinin gelirine bağlı olarak bir limit belirlenmiştir. Bu limitler taşıt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir