Home / Bilgiler / Kredim Neden Onaylanmıyor?

Kredim Neden Onaylanmıyor?

Acil durumlar, ev-araba almak, yeni bir iş kurmak veya başka bir ihtiyacınız olduğu durumlarda, elinizde nakit paranız yok ve etrafınızda kimseden de alamıyorsanız, ilk başvuracağınız yöntem kredi çekmek olacaktır. Örneğin, bedelli askerlikten yararlanmak istiyorsunuz ve kısa süre içinde yüklü miktar bir para bulmanız gerekiyor. Ya da araba almak için bayiye gittiniz arabayı beğendiniz ve tamam dediniz. Acil ve çok gerekli bir durumda başvuru yaptığınız kredi sonucu olumsuz döndü. Bu çok sinir bozucu ve üzüntü verici bir durum olabilir.

Banka Ticari Bir Kurumdur

Kredi veya kredi kartı başvurularının farklı nedenleri olabilir. Her şeyden önce bilinmesi gereken, banka ticari bir kurumdur, size kredi veya kredi kartı vermeyi, sizden daha çok istiyor denebilir. Çünkü bankaların en büyük kazanç kalemlerindendir, kredi ve kredi kartı. Ama bu kazanç kalemini, zarar kalemine çevirmek de istemez. Bundan dolayı, bazı müşterilerine kredi veya kredi kartı vermezler. Bu konuyu böyle değerlendirmek, sinirlenmenizi ve üzülmenizi engeller.

Geliriniz Yeterli Bulunmadı

Kredi veya kredi kartı başvurunuzun onaylanmama sebeplerinden birisi gelir düzeyiniz olabilir. Banka gelirlerinize ve giderlerinize bakarak, size vereceği kredinin nasıl ödeneceği konusunda ikna olmak ister. Bankaya, varsa ek geliriniz olduğunu belirtmelisiniz. Her ne kadar resmi belgeli olarak ispatlanması gerekiyor olsa bile, gayri resmi geliriniz olduğunu da beyan edebilirsiniz. Banka alacakları konusunda, her ne kadar resmiyete son derece hassas yaklaşsa da, kar edeceği bir iş için sözlü beyana güvenir. İkna kabiliyetinizi burada kullanabilirsiniz.

İlgili  Kredi Notu, Kredi Çekerken Önemli mi?

Kredi Notunuz Düşük

Geçmişteki ödemeleriniz ve borçlarınız konusunda düzenli değilseniz veya üzerinizde çok fazla borç varsa, banka size kredi vermeyebilir. Her bankanın kredi notunu değerlendirme kriteri farklıdır. Aslında kredi notu her banka için aynıdır ama, her bankanın bu kredi notuna yaklaşımı farklı olabiliyor. Mesela A bankası sadece az riskli olan gruba kredi verebiliyorken, B bankası riskli gruba da kredi verebiliyor. Bundan dolayı, bir banka sizi reddederse, araştırma yapıp başka bankada da şansınızı deneyebilirsiniz. Dikkatli olmanız gereken konu, bankalar arasında yaptığınız bu kredi arayışları, kredi notu sicilinize işliyor. Sonuç olarak bankaların hizmetinden faydalanmak istiyorsanız, bankayı, aldığınız hizmetin karşılığını düzenli ve zamanında ödeyeceğinize dair ikna etmelisiniz. Unutulmaması gereken şey ise, bankalar istediği sürece, onlar için neredeyse hiçbir resmi yaptırım yoktur.

Bir önceki yazımız olan Kosgeb Kredi Başvurusu için Gerekli Evraklar başlıklı makalemizde kosgeb destek kredisi, kosgeb kredi başvur ve kosgeb kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir