Home / Kredi / Krediler / Krediler Ayın Kaçında Yatar?

Krediler Ayın Kaçında Yatar?

Krediler Ayın Kaçında Yatar?

Bahsedilen kredi, bankadan çekilen krediler değildir. Ziraat bankasının öğrenciler için verdiği bir kredidir. Bu kredilerin belirli bir limiti vardır fakat Ziraat Bankası her aya bölerek yatırır. Toplu halde alınmaz.

Üniversite deyince öğrenci, öğrenci deyince de akla gelen para problemidir. Hiç yetmez öğrenciye parası. Hep bir masrafı olur. Ziraat Bankası da bu sorunu göz ardı etmeyerek kredi ve burs dağıtımını başlatmıştır. Tuhaftır ama burs alanın maddi durumu iyi oluyorken kredi alanın durumu kötüdür. Bu çelişki yıllardır süregelir. Burs alanla kredi alanın parası aynı zaman diliminde yatar. Burs alan şanslıdır. Çünkü hayata borçla başlamamış olacaktır. Geri ödeme zorunluluğu olmadığı için içi de rahattır. Kredi alan öğrenci mutlaka bunu geri ödeyecek, ödemezse banka yakasına yapışacak ve bir şekilde alacaktır. Krediler 2018 Ocak ayı itibariyle 470 TL oldu. Her öğrenciye aynı gün yatmıyor bu miktar. Ölçüt olarak T.C kimlik numarası alınıyor.

Öğrenim Kredisi Ne Zaman Yatar?

Numaranın son hanesine göre öğrenciye kredisi yatıyor. Kimlik numarası son hanesi 0 olanlara ödeme günü her ayın 6’sıdır. Bu öğrencilere kredileri Ocak 6’dan itibaren her ay düzenli yatırılacaktır. Aynı şekilde kimlik numarasının son hanesi 2 olanlara her ayın 7’sinde, son hanesi 4 olanlara her ayın 8’inde ve son olarak kimlik numarası son hanesi 8 olanlara her ayın 10’unda kredileri yatacaktır. Bu üniversite hayatı bitene kadar bu şekilde devam edecek ve Kredi Yurtlar Kurumu yatırdığı bu paraları almaya başlayacaktır. Bu kredilerin geri ödemesi kredi alımı bittikten 2 yıl sonra başlıyor. Sigortalı işe başlamak, işe başlamadıysa ek süre talep etmek gibi bir çok durumu var. Hemen iş bulabileni etkilemez fakat günümüz toplumunda üniversitelilerin dahi işsiz kaldığını unutmayarak bu sürenin yetersiz kalacağı tahmin edilebilir.

İlgili  Krediler Hangi Durumlarda Reddedilir?

Sözün kısası Ziraat Bankası tarafından yatırılan ve yatırılacak öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu tarafından belirlendiği kredi ve burslar öğrencinin T.C kimlik numarası son hanesine bakılarak her ay düzenli yatırılır.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar 2018 başlıklı makalemizde Askerlik Kredisi, Bedelli Askerlik Kredisi ve Bedelli Askerlik Kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018

Son Güncelleme : 17.09.2018 İçindekiler1 Konut Kredisi Faizleri 20182 Bazı Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir