Home / Bankalar / Kredi Yıllık Maliyet Oranı Hesaplama

Kredi Yıllık Maliyet Oranı Hesaplama

Kredi çekmek isteyen kişinin geri ödenecek olan kredi miktarının toplamına kredi maliyeti oranı denir. Bu maliyet oranının hesabı kredi çeken kişinin toplam kredi borcu içerisinden kullanmış olduğu kredi miktarının çıkarılması üzerine ortaya çıkan sonuçtur. Buna takriben kredi maliyetinin yıl bazında hesaplanarak ortaya çıkan maliyet ise yıllık kredi maliyet oranı olarak bilinmekte olup, aynı zaman’da bu sonuç bir yıla hitaben 12 ayın maliyetine göre 12 ile çarpılarak elde edinen tutardır. Bu maliyet tablosu içinde ayrıca faiz ve dosya masrafları da yer almaktadır. Birçok kişi tarafından tam olarak bilinmeyen ve hatta bilmediği takdirde birçok maliyet ödemesi yapan kişinin bu tür bilgileri bilmesi ve bunun hesabını yaparak neye para harcadığını öğrenmesi gerekmektedir. Konumuzun devamında sizlere Kredi yıllık maliyet oranı hesaplama doğrultusunda bilgiler sunacağız.

Kredi Yıllık Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır ve Bu Oranın Unsurları Nelerdir?

Krediyi çeken kişinin kredi maliyet oranını hesaplaması için öncelikli olarak bankaya şuana kadar ödemiş olduğu ve ödeyeceği tüm ödemelerin üzerine bir hesap yapması gerekmektedir. Bu listeye sadece faiz ve dosya masrafları değil, aynı zaman’da tüm ödemelerin tutarları da eklenmelidir. Aksi takdirde hesaplama esnasında sağlıksız ve alakası tutarlar ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bunun yanı sıra kredi türüne göre de maliyet oranı hesaplama işlemi değişebilmektedir. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya konut kredisinin maliyet oran hesaplama işlemi birbirinden farklı olmaktadır, bunun sebebi ise türün içerisinde bulunan fazla veya eksilen maliyet unsurlarının yer almasıdır. Gene olarak yıllık bazda kredi maliyet oranının hesaplanma şekli aşağıdaki unsurlara bağlı olarak işlemektedir.

İlgili  İstanbul'da Senetle Para Veren Yerler

Yıllık Kredi Maliyet Oranı Unsurları: Hukuki hizmet bedeli, kredi tahsis ücreti, istihbarat masrafı, kasko maliyetleri, dosya masrafı, ekspertiz masrafı ve kredi hayat sigortası gibi unsurlar hesaplama içerisinde geçmektedir. Bu oran unsurları tüm bankalarda aynı olmadığı gibi hepsinde farklı bir sistem ile hesaplama işlemi bulunmaktadır. Aynı zaman’da tüm bankalarda değişen ve ek olan bazı maddelerde unsurlar içerisinde yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Burgan Bank EFT Saatleri 2019

Eft yapmak belirli saatler dışında yapıldığı anda işleminiz bir sonraki iş gününe sarkabiliyor. Bunu önlemek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir